OBI kolejny rok z rzędu rezygnuje ze sprzedaży fajerwerków. W trosce o zwierzęta i środowisko

OBI po raz kolejny raz zrezygnowało z fajerwerków. To niestety odosobniony przypadek w Polsce. Lepiej sytuacja wygląda u naszych zachodnich sąsiadów.

Choć fajerwerki to niezwykłe widowisko i tradycja, są one niekorzystne dla środowiska oraz zwierząt. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia zanieczyszczenie powietrza potrafi znacząco wzrosnąć. Ponadto huk, który generują fajerwerki, jest wyjątkowo krzywdzący dla zwierząt.

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

W związku z tym coraz więcej miast decyduje się na pokazy świetlne. Podnosi się też więcej głosów, by zakazać tej formy "rozrywki". W woj. lubelskim nawet zdołano przeforsować takie przepisy i wojewoda wydał zakaz korzystania z materiałów pirotechnicznych od 26 grudnia 2020 roku do 31 stycznia 2021. 

Kolejne sklepy w Niemczech rezygnują ze sprzedaży fajerwerków

Jak informuje Deutsche Welle, "niemieckie organizacje ochrony środowiska, takie jak Deutsche Umwelthilfe, domagają się całkowitego zakazu fajerwerków". Takie zakazy zostały wydane w kilku miastach i gminach. Nasi sąsiedzi wzorują się na Holandii, gdzie taki sposób świętowania jest całkowicie zakazany. 

Jeśli chodzi o sklepy, to ze sprzedaży fajerwerków wycofał się niemiecki OBI. Jego placówki działają jednak na zasadzie franczyzy, więc możliwe, że w niektórych będzie można kupić materiały pirotechniczne. Bezwzględnie z fajerwerków zrezygnował także sklepy sieci Hornbach. Inne, jak Lidl czy Aldi zapowiadały w połowie grudnia, że decyzję o sprzedaży materiałów pirotechnicznych uzależnią od życzeń klientów. 

OBI Polska rezygnuje ze sprzedaży fajerwerków

OBI już drugi rok z rzędu nie zdecydowało się sprzedaż fajerwerków.

Tę noc można uczynić wyjątkową również bez fajerwerków! Tak jak my, zrezygnuj z nich i zadbaj o czworonogi i środowisko

- napisano OBI Polska na Facebooku. Jak informuje grafikę, decyzja została podjęta w trosce o dobro zwierząt oraz ochronę środowiska. Dodatkowo akcję opatrzono hasztagami #NIESTRZELAJ oraz #BEZFAJERWERKÓW.

Więcej o: