Węgry. Victor Orban planuje zerowy PIT dla młodych. Wcześniej takie rozwiązanie wprowadził w Polsce PiS

Premier Węgier Viktor Orban chce zwolnić z płacenia podatku dochodowego osoby do 25. roku życia. Ma to pomóc w ożywieniu gospodarki po pandemii koronawirusa. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Polsce - wprowadził je rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo Szczepionkowe Q&A z dr n. med. Grażyną Cholewińską-Szymańską

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban, będąc gościem radia Kossuth, mówił o planach, które mają pomóc zreformować gospodarkę i pomóc w jej odbudowie po epidemii koronawirusa. Polityk stwierdził, że jednym z pomysłów jest zwolnienie młodych ludzi z podatku dochodowego. Chodzi o pracowników, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku. 

Polityk powiedział, że prowadzi negocjacje z węgierskim Ministerstwem Finansów. Przyznał, że rozmowy te nie są łatwe, ale mimo to zapowiedział, że ulga podatkowa wejdzie w życie najpóźniej 1 stycznia 2022 roku. 

Młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat, otrzymają pełne zwolnienie z podatku PIT. To będzie kosztować budżet 130-150 mld forintów [około 1,7 mld zł - red.]

- powiedział Orban. 

Nowa ulga podatkowa ma dotyczyć osób poniżej 25. roku życia, których zarobki są niższe niż przeciętne węgierskie wynagrodzenie. 

Zerowy PIT dla młodych. Orban chce rozwiązania, które funkcjonuje w Polsce

Bardzo podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Polsce. Tzw. zerowy PIT to ulga podatkowa dla pracowników do 26 lat, która weszła w życie z początkiem sierpnia 2019 roku. Ulgą objęte są przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika są zwolnione z podatku PIT. Jeżeli młody podatnik złożył pracodawcy oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT, płatnik nie ma obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT. Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ. 

Więcej o: