Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"

Na poniedziałkowy briefingu szef KPRM Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski informowali o decyzjach dot. narodowego programu szczepień. Poruszono też kwestię przedsiębiorców i obostrzeń. Niedzielski stwierdził, że jeśli będzie możliwość, rząd będzie podejmował decyzje z korzyścią dla gospodarki.

Przed poniedziałkowym spotkaniem rządowego zespołu zarządzania kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk wzięli udział w krótkim briefingu z mediami. Poruszono m.in. kwestie narodowego programu szczepień oraz obostrzeń nałożonych na przedsiębiorców. 

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski o obostrzeniach

Minister Niedzielski poinformował, że sytuacja w kraju zaczyna być stabilna.

Dzisiejsze wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. Mamy poniżej 2,5 tys. przypadków. Zajętość łóżek spadła poniżej 15 tysięcy - w listopadzie, gdy mieliśmy szczyt pandemii ta liczba zajętych łóżek przekraczała 23 tysiące

- mówił minister Zdrowia. Wspomniał też o ryzyku dot. możliwości utrzymania tej sytuacji, gdy w Europie zachorowania rosną, a zagraniczne rządy przedłużają obowiązujące obostrzenia. 

Ile lokali otworzyło się mimo zakazu? Branża gastronomiczna się buntuje. "Nawet 20 tys. lokali wznowiło działalność"

Stabilna sytuacja daje "przestrzeń do zastanawiania się, jakie dalsze kroki wykonywać", powiedział Niedzielski na briefingu.

Jeśli tylko będzie taka możliwość, to będziemy podejmowali decyzje z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych. (...) Nie chcę gdybać, nie będę nic obiecywał

- mówił minister zdrowia o obostrzeniach. Chwilę wcześniej apelował do przedsiębiorców o cierpliwość i przywołał powrót do szkół dzieci z klas 1-3, jako przykład działania rządu adekwatny do sytuacji epidemiologicznej. 

Prof. Andrzej Horban Kiedy otwarte siłownie i restauracje? Prof. Horban odpowiada

Niedzielski o programie szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował, by wokół szczepień przeciw koronawirusowi budowana była atmosfera dialogu. Podczas briefingu powiedział, by sprawy Narodowego Programu Szczepień nie łączyć z bieżącą polityką. Minister podkreślił, że przekaz w sprawie szczepień musi być klarowny i wolny od wszelkiej dezinformacji.

Adam Niedzielski powiedział, że rząd jest otwarty na dyskusje w sprawie modyfikacji Narodowego Programu Szczepień. Podkreślił, że strona rządowa buduje atmosferę dialogu wokół szczepień, która nie polega na przedstawianiu stanowisk, tylko na rozmowie i dokonywaniu korekt programu.

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Minister zdrowia przypomniał, że w piątek dokonana została modyfikacja kolejności szczepień. Dzięki zmianie osoby obciążone chorobami będą szczepione, gdy procesowi zostaną poddani seniorzy.

Więcej o: