Adam Niedzielski o obostrzeniach: Podejmiemy decyzje z korzyścią dla gospodarki. "Potrzebujemy ludzi zdrowych"

Na poniedziałkowy briefingu szef KPRM Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski informowali o decyzjach dot. narodowego programu szczepień. Poruszono też kwestię przedsiębiorców i obostrzeń. Niedzielski stwierdził, że jeśli będzie możliwość, rząd będzie podejmował decyzje z korzyścią dla gospodarki.

Przed poniedziałkowym spotkaniem rządowego zespołu zarządzania kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk wzięli udział w krótkim briefingu z mediami. Poruszono m.in. kwestie narodowego programu szczepień oraz obostrzeń nałożonych na przedsiębiorców. 

 

Minister Zdrowia Adam Niedzielski o obostrzeniach

Minister Niedzielski poinformował, że sytuacja w kraju zaczyna być stabilna.

Dzisiejsze wyniki epidemiczne pokazują, że pandemia się stabilizuje. Mamy poniżej 2,5 tys. przypadków. Zajętość łóżek spadła poniżej 15 tysięcy - w listopadzie, gdy mieliśmy szczyt pandemii ta liczba zajętych łóżek przekraczała 23 tysiące

- mówił minister Zdrowia. Wspomniał też o ryzyku dot. możliwości utrzymania tej sytuacji, gdy w Europie zachorowania rosną, a zagraniczne rządy przedłużają obowiązujące obostrzenia. 

Stabilna sytuacja daje "przestrzeń do zastanawiania się, jakie dalsze kroki wykonywać", powiedział Niedzielski na briefingu.

Jeśli tylko będzie taka możliwość, to będziemy podejmowali decyzje z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych. (...) Nie chcę gdybać, nie będę nic obiecywał

- mówił minister zdrowia o obostrzeniach. Chwilę wcześniej apelował do przedsiębiorców o cierpliwość i przywołał powrót do szkół dzieci z klas 1-3, jako przykład działania rządu adekwatny do sytuacji epidemiologicznej. 

Niedzielski o programie szczepień

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował, by wokół szczepień przeciw koronawirusowi budowana była atmosfera dialogu. Podczas briefingu powiedział, by sprawy Narodowego Programu Szczepień nie łączyć z bieżącą polityką. Minister podkreślił, że przekaz w sprawie szczepień musi być klarowny i wolny od wszelkiej dezinformacji.

Adam Niedzielski powiedział, że rząd jest otwarty na dyskusje w sprawie modyfikacji Narodowego Programu Szczepień. Podkreślił, że strona rządowa buduje atmosferę dialogu wokół szczepień, która nie polega na przedstawianiu stanowisk, tylko na rozmowie i dokonywaniu korekt programu.

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Minister zdrowia przypomniał, że w piątek dokonana została modyfikacja kolejności szczepień. Dzięki zmianie osoby obciążone chorobami będą szczepione, gdy procesowi zostaną poddani seniorzy.

Więcej o: