Jarosław Kaczyński zachwala Daniela Obajtka: Ma coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, jest nadzieją dla całej Polski - uważa Jarosław Kaczyński. - To jest przede wszystkim zupełnie niezwykły człowiek, jeżeli chodzi o talent organizacyjny, dynamikę, łatwość podejmowania decyzji i to celnych decyzji, słusznych decyzji - powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, udzielił wywiadu należącej do braci Karnowskich telewizji wPolsce.pl, w czasie której wychwalał prezesa PKN Orlen. Daniel Obajtek przeprowadził niedawno transakcję przejęcia przez Orlen grupy medialnej Polska Press. Obajtek jest również laureatem nagrody "Człowieka Wolności" 2020, organizowanej przez tygodnik "Sieci". Wcześniej laureatami nagrody byli m.in. Mateusz Morawiecki, Andrzej Duda i Julia Przyłębska.

Kaczyński o Danielu Obajtku: To nadzieja dla wszystkich Polaków

Prezes PiS-u podkreślił, że Daniel Obajtek jest "nadzieją". - Nadzieją nie naszego obozu politycznego, nie jakiejś grupy partykularnej, tylko po prostu Polski. Wszystkich Polaków, którzy chcą po prostu dobra naszego narodu. Uważam, że kapituła nagrody świetnie wybrała, oczywiście także czytelnicy - wyjaśnił Kaczyński.

Dodał, że obecny prezes PKN Orlen jest "przede wszystkim zupełnie niezwykłym człowiekiem, jeżeli chodzi o talent organizacyjny, dynamikę, łatwość podejmowania decyzji i to celnych decyzji, słusznych decyzji".

- Tutaj, można powiedzieć, w tym naszym zbiorze różnego rodzaju osób, które mają kwalifikacje do tego, żeby zrobić dla społeczeństwa w szerszym tego słowa znaczeniu coś dobrego, on jest taką bardzo wyróżniającą się postacią. Nie chcę tutaj używać określenia "gwiazda", bo to może w tym kontekście nie najlepsze określenie, ale naprawdę człowiek niezwykły - powiedział Kaczyński.

- Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu - dodał prezes PiS.

Kaczyński komentuje przejęcie Polska Press. "Jedyna droga obrony wolności"

Na początku grudnia 2020 r. poinformowano, że grupa PKN Orlen przejmie spółkę Polska Press, jednego z największych wydawców w Polsce. Spółka jest właścicielem ok. 20 gazet lokalnych oraz 500 portali internetowych, z których miesięcznie korzysta 17,4 miliona użytkowników. Wielu komentatorów odebrało decyzję państwowej spółki o przejęciu Polska Press jako cios wymierzony w wolność prasy w Polsce.

Jarosław Kaczyński podkreślił w wywiadzie dla telewizji wPolsce, że przejęcie spółki Polska Press to jedna z najlepszych wiadomości ostatnich lat. Kaczyński dodał, że jest to ważna decyzja z punktu widzenia polskiej suwerenności, ponieważ nasz kraj powinien mieć własne media, a zagraniczne media powinny stanowić wyjątek. - To jest może niełatwa i na pewno nie krótka droga, ale to jest jedyna droga obrony naszej wolności - powiedział.

Daniel Obajtek został prezesem zarządu PKN Orlen w 2018 r. Wcześniej sprawował również funkcję prezesa Energa S.A. oraz prezesa Polskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przed przejęciem władzy przez PiS, w latach 2006-2015, był wójtem gminy Pcim.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen
Więcej o: