Daniel Obajtek Człowiekiem Roku 2020 "Wprost". Fala komentarzy. "Pewnie chodzi o ten płyn do dezynfekcji"

Daniel Obajtek został wybrany Człowiekiem Roku 2020 tygodnika "Wprost". W mediach społecznościowych pojawiła się fala komentarzy w związku z uhonorowaniem prezesa PKN Orlen.

Od 1991 roku tygodnik "Wprost" nagradza osoby, które "wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce" w danym roku. W przeszłości wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Lech Wałęsa, Donald Tusk, Leszek Balcerowicz czy Leszek Miller. W 2020 roku Człowiekiem Roku został wybrany natomiast szef PKN Orlen, Daniel Obajtek

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku 2020 tygodnika "Wprost"

Na stronie wprost.pl czytamy, że "szef Orlenu odcisnął swoje piętno w ostatnich 12 miesiącach w każdej z tych dziedzin. Koncern przejął kolejne firmy. Jego szef pojawia się w kuluarowych opowieściach jako kandydat na kolejnego premiera, a zakup przez Orlen z końcem 2020 roku medialnego koncernu Polska Press wywołał prawdziwą burzę w środowisku dziennikarskim i politycznym".

Szef PKN Orlen uhonorowany. Fala komentarzy w mediach społecznościowych

Wybór tygodnika "Wprost" jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych m.in. przez dziennikarzy. "Człowiek Roku Daniel Obajtek bohatersko walczył z ostrym cieniem mgły i kupił rządowi media. Należało mu się" - napisał na Twitterze dziennikarz Onetu Mateusz Baczyński. "W roku pandemii "Człowiekiem Roku" szef koncernu paliwowego. Logiczne. Pewnie chodzi o ten płyn do dezynfekcji." - podsumował wybór Kamil Dziubka, również z Onetu. 

"Jestem ciekaw jak dziennikarze Wprost czują się z tą decyzją i czy byli konsultowani" - pyta natomiast Jakub Krupa, dziennikarz zajmujący się sprawami brexitu. "To żart?" - pyta również Tomasz Sekielski, oznaczając przy tym redaktora naczelnego "Wprost" Roberta Felusia. 

Daniel Obajtek Człowiekiem Roku 2020 "Wprost". Kolarska-Bobińska: Obajtek kupuje teraz "Wprost"?

Wybór Daniela Obajtka skomentowali również politycy. "Obajtek kupuje teraz Wprost?" - napisała Lena Kolarska-Bobińska, była minister nauki i szkolnictwa wyższego w latach 2013-2015. 

"Pewien periodyk liczy chyba na wznowienie wersji drukowanej. Ich „człowiek roku” za chwilę będzie również kierownikiem paru drukarni prasowych" - stwierdził z kolei Marek Belka.

Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek jest prezesem PKN Orlen od 2018 roku. Wcześniej za czasów rządów PiS-u był także prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz spółki Energa. Karierę polityczną zaczynał jako samorządowiec, kiedy to w 2002 roku otrzymał mandat radnego gminy Pcim. W latach 2006–2015 był wójtem tej gminy.

Więcej o: