Mocne uderzenie InPostu. Przesyłki z Amazona trafią do Paczkomatów. To zła wiadomość dla Allegro

Amazon, który oficjalnie ogłosił plany uruchomienia polskiej wersji swojego sklepu, podpisał umowę na dostarczanie paczek ze spółką InPost. Paczkomaty posłużą więc do odbierania przesyłek nie tylko z Allegro.

Rafał Brzoska, założyciel spółki InPost, do której należą Paczkomaty, oficjalnie potwierdził doniesienia, o których media informowały już w zeszłym roku. Polska gigant na rynku przewozów zawarł umowę z właścicielem internetowych sklepów Amazon

Brzoska odniósł się też do planów uruchomienia polskiej wersji amerykańskiego sklepu (obecnie jest dostępne jedynie tłumaczenie witryny niemieckiej). - Oznacza zwiększone wolumeny i szybszą penetrację e-commerce dla całego rynku - stwierdził.  - Oczekujemy od naszych przyjaciół z Amazona, że wyznaczą tempo swojego wejścia rynkowego. To nie będzie blitzkrieg - dodał cytowany przez Wirtualne Media.

InPost debiutuje w Amsterdamie InPost debiutuje na giełdzie w Amsterdamie. Brzoska wśród najbogatszych

Allegro będzie mieć solidnego konkurenta. Amazon zwiększa ekspansję, InPost dostarczy paczki

Pod koniec stycznia Amazon poinformował, że zamierza uruchomić polską stronę. Firma zapowiedziała "wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce".

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcieliby sprowadzić sprzedaż za pośrednictwem nowej platformy, mogą już rejestrować swoje konta. Ich towary, jak wyjaśnia spółka, będą mogły być oferowane nie tylko w polskim sklepie, ale i zagranicznych odpowiednikach serwisu. 

Czytaj też: Służby specjalne z dostępem do danych z ZUS? CBA i ABW będą mogły zajrzeć na konto każdego Polaka

InPost nie został przejęty przez Allegro. Firmy będą konkurować?

Zarówno decyzja Amazonu jak i InPostu to ważna zmiana na polskim rynku e-commerce. Jeszcze niedawno wydawało się bowiem, że Paczkomaty zostaną przejęte przez Allegro. Gigant polskiego handlu umowę o współpracy z InPostem podpisał bowiem już w roku 2014. Przewidywała ona prawo pierwokupu spółki.

Zobacz wideo Aplikacje VOD - ułatwią oglądanie filmów i seriali na smartfonie

Ostatecznie jednak właściciel zdecydował się na debiut na giełdzie w Amsterdamie. Podpisanie umowy z Amazonem jeszcze bardziej podkreśla, że firmy, które do niedawna miały ściślej współpracować, mogą stać się wobec siebie bardziej konkurencyjne. 

Allegro może odpowiedzieć na sojusz InPostu i Amazona budową własnej sieci automatów do dystrybucji paczek. Nieoficjalne doniesienia na ten temat pojawiały się już w zeszłym roku

Poniedziałkowe notowania Allegro odnotowały minimalny spadek - kurs obniżył się ok. 1 proc. Notowania InPostu odnotowały z kolei symboliczny wzrost - wycena wzrosła o 0,25 proc. 

Amazon Amazon oficjalnie wchodzi do Polski. "Pełna oferta detaliczna". Akcje Allegro mocno w dół

Więcej o: