Niedzielski o odmrażaniu gospodarki: Prawdopodobnie będzie związane z podejściem regionalnym

- Jeżeli patrzymy na sytuację województw i zastosujemy wskaźniki, które zostały zdefiniowane przy poszczególnych strefach, to większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa są w strefach zielonych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeśli juz spodziewać się odmrożenia, to będzie ono prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym - dodał.

Podczas konferencji Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka padły pytania o ewentualną kolejność odmrażania kolejnych branż w gospodarce. - Wyznaczyliśmy sobie dwutygodniowe tempo, to oznacza, że rozwiązania, które wprowadziliśmy w zeszłym tygodniu będą obowiązywały do 14 lutego. Nasze podejście oparte jest na analizie dziennej liczbie zakażeń, sytuacji w szpitalnictwie, ale też tego, co dzieje się w otoczeniu międzynarodowym, bo warto powiedzieć, że sytuacja w Polsce wygląda bardzo korzystnie na tle innych krajów europejskich. Mamy bardzo niepokojące doniesienia z Portugalii, która poprosiła nawet o pomoc kraje europejskie w zakresie wsparcia chorych - przekonywał Niedzielski. - My nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, dlatego będziemy podejmować kroki w sposób ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej - podkreślał.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte

Adam Niedzielski o odmrażaniu gospodarki

Szef Ministerstwa Zdrowia powiedział, że "w drugim tygodniu lutego zostanie przeprowadzone badanie przesiewowe wśród nauczycieli, które będzie powtórką badania przeprowadzonego w drugim tygodniu ferii". Dalsze decyzje co do funkcjonowania szkół zostaną podjęte 14 lutego. 

- Jeżeli chodzi o inne branże, to trwa dyskusja w radzie medycznej i wszystkich kręgach związanych z administracją. Mamy zderzenie różnych punktów widzenia, zaczynając od tego, że jest podejście, zgodnie z którym powinniśmy opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować decyzje w zależności od sytuacji w danym województwie czy nawet powiecie. Chociaż wydaje się, że na tę chwilę analizowanie sytuacji na poziomie powiatowym nie ma sensu, bo zgodnie z metodyką, którą mieliśmy przed drugą falą, ponad 70 proc. powiatów nadal jest w tzw. strefie czerwonej - mówił minister zdrowia. - Jeżeli patrzymy na sytuację województw i zastosujemy wskaźniki, które zostały definiowane przy poszczególnych strefach, to większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa są w strefach zielonych. Jeśli już spodziewać się odmrożenia, to będzie ono prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym. Obecny jest też taki głos, aby przyjmować rozwiązania ogólnopolskie - podkreślał.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiDworczyk: Staramy się, by opóźnienia dostaw szczepień nie dotyczyły seniorów

Niedzielski pytany o kolejność odmrażania poszczególnych branż, stwierdził, że "trudno wymienić hierarchię". - Z mojego punktu widzenia, jako ministra zdrowia, najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją, bo długi okres, gdy dzieci miały rozbrat z tradycyjną nauką nie przyczyniał się do poprawy zdrowia psychicznego dzieci - stwierdził.

Więcej o: