Przypadek pana J., który kupił nieruchomość o powierzchni 18,75 mkw., opisuje "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że opłata jest tak wysoka dlatego, gdyż chodzi o 890-metrowy teren z dziesięcioma murowanymi garażami (każdy ma 0,1 udziału w nieruchomości gruntowej). W związku z tym na każdy garaż przypada aż 89 mkw. gruntu, za który trzeba zapłacić 1,45 tys. zł miesięcznej opłaty związanej z użytkowaniem wieczystym.
- Spółdzielnia nie podwyższyła opłat za garaże. Zależne od nas koszty nie wzrosły - powiedział gazecie Antoni Chełmiński, prezes Pierwszej Wojskowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości. - Drastyczna podwyżka, jaką dostali użytkownicy garaży, wynika z decyzji miasta o podwyższeniu opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Nie jesteśmy w stanie ich obniżyć, bo na decyzje miasta nie mamy żadnego wpływu - dodaje.
Zapytany o sprawę stołeczny urząd podkreśla, że opłaty w związku z użytkowaniem wieczystym zostały zaktualizowane w grudniu 2018 r. (do tego czasu naliczano je wg wartości nieruchomości z 1998 r.), a garaże stoją na terenie z przewagą zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Mateusz Witczyński, rzecznik ratusza podkreśla, że użytkownik garażu "płaciłby nawet kilka razy mniej, gdyby nie duża działka".
Co wobec tego może zrobić pan J.? Witczyński podaje w gazecie przykład użytkowników wieczystych, którzy złożyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wnioski o ustalenie, "że dokonana aktualizacja jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona w innej wysokości". Więcej w "Rzeczpospolitej".