Użytkowanie wieczyste gruntu. Za garaż ma płacić prawie 1,5 tys. zł miesięcznie

Posiadający spółdzielcze własnościowe prawo do garażu przy al. Jana Pawła II na warszawskiej woli, otrzymał od spółdzielni mieszkaniowej pismo z nowymi stawkami opłat za jego użytkowanie. Wynika z niego, że od stycznia 2021 r. wysokość opłat to niemal 1500 zł miesięcznie (prawie 18 tys. zł za rok) - wcześniej było to 900 zł. Wszystko w związku z podwyżką opłaty za użytkowanie wieczyste.

Przypadek pana J., który kupił nieruchomość o powierzchni 18,75 mkw., opisuje "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że opłata jest tak wysoka dlatego, gdyż chodzi o 890-metrowy teren z dziesięcioma murowanymi garażami (każdy ma 0,1 udziału w nieruchomości gruntowej). W związku z tym na każdy garaż przypada aż 89 mkw. gruntu, za który trzeba zapłacić 1,45 tys. zł miesięcznej opłaty związanej z użytkowaniem wieczystym.

- Spółdzielnia nie podwyższyła opłat za garaże. Zależne od nas koszty nie wzrosły - powiedział gazecie Antoni Chełmiński, prezes Pierwszej Wojskowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości. - Drastyczna podwyżka, jaką dostali użytkownicy garaży, wynika z decyzji miasta o podwyższeniu opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Nie jesteśmy w stanie ich obniżyć, bo na decyzje miasta nie mamy żadnego wpływu - dodaje. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Opłata z użytkowanie wieczyste. Aktualizacja w grudniu 2018 r.

Zapytany o sprawę stołeczny urząd podkreśla, że opłaty w związku z użytkowaniem wieczystym zostały zaktualizowane w grudniu 2018 r. (do tego czasu naliczano je wg wartości nieruchomości z 1998 r.), a garaże stoją na terenie z przewagą zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. Mateusz Witczyński, rzecznik ratusza podkreśla, że użytkownik garażu "płaciłby nawet kilka razy mniej, gdyby nie duża działka". 

Co wobec tego może zrobić pan J.? Witczyński podaje w gazecie przykład użytkowników wieczystych, którzy złożyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wnioski o ustalenie, "że dokonana aktualizacja jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona w innej wysokości". Więcej w "Rzeczpospolitej".  

Więcej o: