Rząd szykuje emerytom rewolucję. Pieniądze tylko przelewem na konto w banku. I żadnych listów z ZUS

Emerytury wypłacane tylko na rachunek bankowy, likwidacja problemu czerwcowych emerytur - to najpoważniejsze zmiany, które rząd chce wprowadzić w ramach nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych.

Jak podaje businessinsider.com.pl, projekt nowelizacji przepisów powstał w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie trwają jego konsultacje. Przedstawiamy, jakie zmiany zamierza wprowadzić rząd

Zobacz wideo cale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

Emerytury. Rząd szykuje zmiany. Przedstawiamy najważniejsze 

Od 1 stycznia 2022 roku jedyną możliwością wypłaty świadczeń ma być  przelew na konto bankowe. Oznacza to, że poza wyjątkowymi sytuacjami, wszyscy emeryci będzie musieli posiadać rachunek bankowy. 

EmeryciEmerytura plus 2021. Ile wyniesie trzynasta emerytura? Dla kogo "czternastki"?

Rząd zamierza także zlikwidować problem czerwcowych emerytur. Obecnie osoby składające wniosek o przejście na emeryturę w tym miesiącu są pozbawione jednej waloryzacji składek i kapitału. W 2020 roku zostało to unormowane za sprawą ustawy covidowej, teraz rząd chce to zmienić na stałe. 

Ostatnią z proponowanych zmian jest zniesienie obowiązku listownego informowania emerytów i rencistów o zmianach wynikających ze stałych wskaźników bądź przepisów. Co to oznacza w praktyce? Świadczeniobiorcy nie zostaną już listownie powiadomieni o przyznaniu "trzynastki" czy wysokości waloryzacji. Dane te będzie można sprawdzić online lub poprosić ZUS o informację. 

Trzynasta i czternasta emerytura. Ile wyniosą w tym roku?

W 2021 roku emeryci i renciści otrzymają trzynastą i czternastą emeryturę. W 2021 roku wysokość "trzynastki" to 1250 zł brutto, czyli o 50 zł więcej niż w minionym. Na rękę to 1022 zł. Dodatkowe pieniądze otrzymają wszyscy emeryci oraz renciści uprawnieni do tego na dzień 31 marca 2021 roku. Czternastą emeryturę otrzymują jedynie te osoby, które świadczenie wynosi maksymalnie 2900 zł brutto. 

Więcej o: