Koalicjant chciał danych, premier pokazał slajdy o realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

- Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju leży u podstaw gospodarczej zmiany - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej sytuacji w kraju. Odniósł się w ten sposób do wątpliwości, które w minionym tygodniu wysunął koalicjant.

Premier Mateusz Morawiecki zorganizował konferencję prasową dotyczącą sytuacji gospodarczej kraju. Przedstawił na niej wybrane dane o kondycji kraju i odniósł się do ogłoszonej przed kilkoma laty rządowej strategii. 

Premier Morawiecki chwali się większymi przychodami budżetu i niskim spadkiem PKB

Wśród wyliczeń dotyczących sytuacji gospodarczej premier Mateusz Morawiecki omówił dochody. Stwierdził, że w porównaniu z rokiem 2015 są one o 45 proc. Wyższe. Sześć lat temu wyniosły bowiem 289 mld zł, a w roku ubiegłym 419 mld zł. 

Szef rządu porównał też skalę spadku PKB. Produkt Krajowy Brutto był w roku 2020 o -2,8 proc. mniejszy, niż w roku ubiegłym. W Hiszpanii spadł jednak o 11 proc., we Francji o 8,3 proc., a w Niemczech o 3,5 proc. 

Szef rządu chwali się likwidacją dziury VAT

Podczas konferencji szef rządu przedstawił też dane dotyczące podatku VAT. "Od 2015 r. luka zmniejszyła się o 50" - wyliczył premier. Podkreślił jednocześnie, że w tym samym czasie przychody z tytułu podatku wzrosły o ponad 40 proc. 

"Luka VAT, którą odziedziczyliśmy po poprzednikach, była jedną z najwyższych w Europie - straty według niezależnych analityków wyniosły ponad 250 mld zł. My w znacznym stopniu uszczelniliśmy ten system" - stwierdził premier.

Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, zauważył, że według danych zaprezentowanych podczas konferencji prasowej luka VAT miałaby wynosić około 9-10 proc. PKB, czyli 200 mld zł. Ekspert zwrócił także uwagę na to, że w regule wydatkowej w budżecie przyjętym przez rząd minister finansów pokazał, że bilans danin jest na minus, co również jest niezgodne z danymi przedstawionymi na slajdach. 

Zobacz wideo Czy "Koalicja 276" połączy partie opozycyjne?

Koalicjant żądał danych, premier zorganizował konferencję

Dobór danych przedstawionych na konferencji nie wydaje się przypadkowy. Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie odniósł się do rządowej strategii rozwojowej. 

"Te dane pokazują solidny fundament wynikający z realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - stwierdził premier. "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju leży u podstaw gospodarczej zmiany, która doprowadziła do likwidacji w dużym stopniu bezrobocia - największej zmory III RP. Dziś, nawet w dobie kryzysu, Polacy nie muszą tak bać się o swoje miejsca pracy" - zapewnił szef rządu. 

O stan realizacji Strategii zapytał w zeszłym tygodniu koalicjant. Mariusz Gosek, jeden z posłów Solidarnej Polski, wchodzącej w skład Solidarnej Polski, skierował do premiera interpelację.

Parlamentarzysta pytał Mateusz Morawieckiego, do jakiego stopnia zrealizowano założone cele i czy "stopień wykonania wskaźników na dzień 31 grudnia 2019 r. – przed wybuchem pandemii COVID-19 – jest zadowalający". Wiele wskazuje na to, że zorganizowana konferencja była próbą odpowiedzi na wątpliwości koalicjanta. 

Czytaj też: TVP przekonuje, że Polska straciła na członkostwie w UE i pokazuje wykresy. Ekonomista: Kłamstwo

Więcej o: