Benzyna 98 nie była tak droga od 11 miesięcy. Ceny paliw w górę

Benzyna 98 jest najdroższa od roku, informuje portal e-petrol.pl. Związane jest to z drożejącą ropą naftową na światowych giełdach paliw.

Średnia cena benzyny 98 przekroczyła 5 zł za litr. Taki poziom nie był notowany od marca ubiegłego roku - informuje portal e-petrol, zajmujący się analizami i prognozami rynku paliwowego. Spowodowane jest to rosnącymi cenami ropy naftowej. Za jedną baryłkę na londyńskiej giełdzie trzeba zapłacić już 60 dolarów. Najbardziej odczuwają to właściciele samochodów z silnikiem diesla i instalacją gazową. Paliwa do takich pojazdów podrożały o 5 groszy w ciągu ostatniego tygodnia.

Średnia ogólnopolska cena oleju napędowego wynosi 4,69 zł/l, za LPG trzeba średnio zapłacić 2,27 zł/l. Benzyna 98 kosztuje przeciętnie 5,01 zł/l, a na Pb95 trzeba przeciętnie wydać 4,69 zł/l. Ceny benzyn w ciągu tygodnia wzrosły o 2 grosze. 

Zobacz wideo "Produkcja paliwa wodorowego może wytworzyć milion miejsc pracy w UE"

W których województwach jest najtańsze i najdroższe paliwo?

Według danych z raportu e-petrol dotyczącego sytuacji cenowej na stacjach wynika, że "benzyna Pb95 i olej napędowy są najtańsze w województwie śląskim, gdzie za ich litr płaci się 4,59 i 4,60 zł/l. Mocniejsza odmiana benzyny kosztuje najmniej w województwie świętokrzyskim - 4,86 zł/l, a autogaz z ceną 2,20 zł/l w Wielkopolsce".

Ropa, waluty, żywność. Co zdrożeje w 2021 roku?Ropa, waluty, żywność. Co zdrożeje w 2021 roku?

Najdrożej jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie za benzynę zapłacimy 4,78 zł/l za Pb95 i 5,11 zł/l za Pb98. Olej napędowy w tym regionie to średnio koszt 4,74 zł/l, tyle samo kosztuje na Mazowszu. LPG najdroższe jest z kolei na Podlasiu, gdzie według danych e-petrol trzeba zapłacić 2,36 zł/l. 

Drastyczne spadki na początku pandemii

Średnia powyżej 5 zł za Pb98 nie jest wyjątkowa, w ostatniej dekadzie benzyna rzadko spadała poniżej tego poziomu. Najwyższe od niemal roku ceny związane są z zeszłorocznym drastycznym spadkiem cen paliw i odbudową popytu po poluzowaniu obostrzeń wspomaganym cięciem wydobycia ropy przez OPEC i Rosję.  

Justin Trudeau, premier Kanady.Małe spięcie na linii Kanada-USA. Poszło o rurociąg. Biden rozmawiał Trudeau

Więcej o: