Polacy kradną coraz więcej. Co najczęściej pada ich łupem?

Polacy coraz częściej okradają sklepy - tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Liczba przestępstw kradzieży wzrosła w 2020 o ponad 15 proc. w porównaniu z rokiem 2019.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w ubiegłym roku Polacy dopuścili się o ponad 5 proc. mniej przestępstw kradzieży rzeczy cudzej, niż w roku 2019. Niestety mniejszym optymizmem napawają dane dotyczące przestępstw kradzieży sklepowych. W całym 2020 roku odnotowano ich łącznie 20 100.

Łupami najczęściej okazywały się alkohole, kosmetyki i elektronika. - Można było się tego spodziewać, w sytuacji kiedy Polacy zaczęli częściej sięgać po alkohol, zwłaszcza ten wysokoprocentowy. Do tego w sytuacji, w której dochody gospodarstw domowych zostały nadszarpnięte - powiedział ekspert do spraw bezpieczeństwa w Polskiej Izbie Handlu Adam Suliga.

Counter-Strike: Global Offensive - kadr z gry Czechy. Ukradziono nóż z gry CS:GO. Sprawcy grozi nawet 8 lat więzienia

W jakich miastach Polacy kradli najczęściej?

Według danych KWP, najwięcej przestępstw kradzieży odnotowano we Wrocławiu (3 525), Katowicach (2 718) oraz Warszawie (2 717) - najmniej natomiast w Kielcach (343). Jeśli chodzi o sklepowe wykroczenia kradzieży, w ubiegłym roku odnotowano ich łącznie 173 224. I tu statystyki dotyczące miast wyglądają podobnie - najwięcej przypadków odnotowano w Katowicach (26 916), Wrocławiu (19 642) i Warszawie (17 624), najmniej natomiast w Opolu (4 297).

Zwiększenie się liczby kradzieży w sklepach ma być związane między innymi, ze zmniejszeniem liczby ochroniarzy, zwiększeniem ilości obowiązków pracowników, noszeniem maseczek przez klientów, a także pojawieniem się elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu.

Haker SMS za miał kosztować 1,49 zł. Kobieta straciła ćwierć miliona złotych

Kradzież. Przestępstwo czy wykroczenie?

O tym, czy kradzież kwalifikuje się do Kodeksu karnego czy Kodeksu wykroczeń decyduje wartość skradzionych rzeczy. Jeżeli przekracza ona 500 zł mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wykroczenie podlega natomiast karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywnie. 

Zobacz wideo Niebezpieczny weekend 19-latka w Wodzisławiu. Na koncie: kradzież w kiosku, próba włamania do sklepu i wybicie szyby w innym
Więcej o: