Jak rozliczyć PIT 2021? 15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT

Zeznania podatkowe można składać od poniedziałku 15 lutego. Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ osoby, które zrobią to elektronicznie, w tym poprzez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku już po 45 dniach.

Podatnicy mają czas na złożenie zeznań podatkowych od poniedziałku 15 lutego do 30 kwietnia. Podobnie, jak miało to miejsce w ubiegłym roku, można to zrobić za pośrednictwem Twój e-PIT. Osoby, który złożą zeznanie podatkowe przez internet, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku.

Zobacz wideo Czy chęć opodatkowania cyfrowych gigantów jest tylko pretekstem dla rządu?

Twój e-PIT ruszył 15 lutego. Kto może z niego skorzystać?

Od poniedziałku 15 lutego w usłudze Twój e-PIT znajdziemy wypełnioną i gotową do wysłania deklarację podatkową za 2020 rok. Z tego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy rozliczający się za pośrednictwem następujących formularzy (z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej): 

  • PIT-28,
  • PIT-36,
  • PIT-37,
  • PIT-38 

Do 30 kwietnia 2021 roku podatnicy mogą modyfikować rozliczenia dostępne w usłudze. Po upłynięciu tego terminu, zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i wysłane do KAS. W przypadku PIT-28 (termin do 1 marca) i PIT-36 należy zalogować się i zaakceptować deklarację podatkową. Bez tego nie zostanie ona wysłana. 

Jak rozliczyć PIT przez internet?

Podatnicy mają do wyboru trzy opcje -mogą wejść do systemu za pomocą:

  • profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej,
  • aplikacji mobilnej mObywatel,
  • lub za pomocą danych podatkowych (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

W tym roku inaczej niż w ubiegłych latach, aby zobaczyć zeznanie podatkowe, należy zalogować się do usługi e-Urząd Skarbowy. Dotychczas podatnicy mogli wejść bezpośrednio do platformy rozliczeniowej "Twój e-PIT". Nowością jest również możliwość logowania przez mObywatela. Osoby posiadające aplikację mobilną muszą zeskanować kod QR ze strony Ministerstwa Finansów i potwierdzić tożsamość, żeby otrzymać dostęp do PIT.

PIT za 2020 rok. Jak najszybciej otrzymać zwrot podatku?

Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT również tym, że złożenie zeznania podatkowego za jej pośrednictwem wiąże się z szybszym zwrotem podatku na nasze konto. W przypadku deklaracji składanych w formie tradycyjnej, czas oczekiwania wynosi do trzech miesięcy.

Osoby rozliczające się elektronicznie, w tym poprzez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie 45 dni. Dodatkowo, korzystanie z usługi pozwala uniknąć kary za niezłożenie podatku w terminie. Składając zeznanie w najpóźniejszym możliwym terminie, zwrot podatku otrzymamy maksymalnie 30 czerwca 2021 roku. 

Więcej o: