Jak rozliczyć PIT przez internet? Wyjaśniamy

Od poniedziałku 15 lutego będzie można już złożyć deklaracje podatkowe. Sprawdź jak rozliczyć PIT przez internet.

Rozpoczął się okres rozliczenia ze skarbówką. Zeznanie podatkowe można będzie złożyć od poniedziałku 15 lutego, w formie tradycyjnej lub przez internet. W ubiegłym roku z tego drugiego sposobu skorzystało 18,3 mln osób. Tym samym aż 87 proc. deklaracji podatkowych zostało złożonych w formie elektronicznej. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Jak złożyć PIT przez internet?

Od początku lutego działa e-Urząd Skarbowy. Na portalu można załatwić różne sprawy z fiskusem. W skład e-Urzędu wchodzi portal Twój e-PIT. Od 2019 roku Urząd Skarbowy umieszcza na nim gotową deklarację podatkową dla osób rozliczających się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Pozostałe formularze trzeba uzupełnić samemu, ale także można zrobić przez Twój e-PIT.

Poprawność gotowej deklaracji należy sprawdzić z PIT-11, który pracodawca ma obowiązek wysłać do końca lutego. Następnie zeznanie zatwierdzamy i koniec, pozostało czekać na zwrot nadpłaty podatku. Można też nie robić nic, ponieważ po 30 kwietnia urząd automatycznie zatwierdzi deklarację podatkową. 

Warto jednak samemu rozliczyć podatki. Po pierwsze urząd uwzględnia tylko dochody i nie odlicza ulg podatkowych. To musimy zrobić samodzielnie. Ponadto na zwrot podatku skarbówka ma 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli więc nie będziemy czekać, aż urząd przyjmie dokumenty po 30 kwietnia i sami je zatwierdzimy, to nadpłata szybciej zostanie zwrócona na nasze konto.

Jak zalogować się na portal Twój e-PIT?

Do portalu Twój e-PIT oraz urzędu skarbowego można zalogować się przez Profil Zaufany, bankowość elektroniczną, e-dowód osobisty lub z pomocą danych autoryzacyjnych. Dokładniej wytłumaczyliśmy to pod TYM adresem.

Więcej o: