e-Urząd Skarbowy już działa. "To nowa jakość w kontakcie z administracją skarbową"

Ministerstwo Finansów uruchomiło portal e-Urząd Skarbowy. Pozwala on w jednym miejscu znaleźć swoje dane podatkowe, zapłacić za niektóre zobowiązania lub złożyć oficjalne elektroniczne pismo do skarbówki, które ma taką samą moc prawną jak tradycyjny dokument.

Portal e-Urząd Skarbowy na razie oferuje sześć usług, ale w ciągu najbliższego roku jego funkcjonalność ma się poszerzyć. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński powiedział, że to przede wszystkim oszczędność czasu.

Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich. Na e-Urzędzie Skarbowym będzie można szybko, łatwo i kompleksowo załatwić swoje sprawy podatkowe, kiedy i skąd chcemy. To nowa jakość w kontakcie z administracją skarbową

- mówił szef resortu finansów.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

e-Urząd Skarbowy umożliwia rozliczenie podatków przez internet

Z pierwszej wersji serwisu skorzystają podatnicy, płatnicy, pełnomocnicy, komornicy sądowi i notariusze. Wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska wyjaśniła, że jedną z usług e-US jest dostęp do zeznań podatkowych (zintegrowanie z usługą Twój e-PIT).

Również poprzez e-Urząd Skarbowy dostępna będzie informacja o nałożonych mandatach, dostęp do aplikacji e-Mikrofirma, która służy przedsiębiorcom do przygotowywania i wysyłania plików JPK wraz z deklaracją. W serwisie będzie można również zapłacić online, na początku ta płatność będzie dostępna dla osób fizycznych w zakresie podatków PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od darowizn, czy karty podatkowej

- wskazała Magdalena Rzeczkowska.

Sąd (zdjęcie ilustracyjne)Emerytka została skazana za wykroczenie warte 5 groszy. Sąd Najwyższy uchylił wyrok

W serwisie jest też możliwość przejrzenia historii płatności online podatków, opłat skarbowych, mandatów i należności niepodatkowych. Poza tym e-US pozwala złożyć pismo ogólne, wniosek o zaliczenie nadpłaty podatku lub zwrotu, a następnie sprawdzić status swojej sprawy czy numer referencyjny.

Do e-Urzędu Skarbowego zalogujemy się przez Profil Zaufany

Elektroniczny Urząd Skarbowy (e-US) jest dostępny na stronie podatki.gov.pl. Aby skorzystać z wszystkich możliwości serwisu należy zalogować się do niego za pomocą Profilu Zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-Dowód) lub bankowości elektronicznej.

PIT - zdjęcie ilustracyjnePIT 2021. Do kiedy trzeba się rozliczyć? Ile czeka się na zwrot podatku?

Pod koniec bieżącego roku Ministerstwo Finansów planuje rozszerzyć większość usług serwisu e-US dla osób prawnych.

Więcej o: