NSZZ "Solidarność" i handlowcy z apelem do Morawieckiego. Domagają się szczepienia pracowników

NSZZ "Solidarność" oraz organizacje zrzeszające handlowców wysłały pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz członków rządu. Adresaci domagają się uwzględnienia pracowników handlu w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień.

Od końca grudnia rozpoczął się w Polsce proces masowego szczepienia obywateli. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostali medycy. Od 25 stycznia ruszyły szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej, w której znajdują się seniorzy powyżej 60. roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej, a także nauczyciele i służby mundurowych. 

Handlowcy oraz NSZZ "Solidarność z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego 

Wśród grup uprzywilejowanych nie znaleźli się pracownicy handlu. W związku z tym organizacje zrzeszające handlowców (Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Rada Centrów Handlowych) wraz z NSZZ "Solidarność" zaapelowały w piśmie do premiera Morawieckiego o uwzględnienie pracowników handlu w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Pismo zostało skierowane także do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka. 

Jak czytamy w piśmie, "pracownicy sklepów są grupą zawodową zapewniającą funkcjonowanie podstawowej działalności państwa w zakresie zaopatrzenia obywateli w żywność i produkty pierwszej potrzeby, a przy tym narażoną na ryzyko kontaktu z COVID-19 ze względu na regularne kontakty społeczne".

Waldemar KraskaWaldemar Kraska: To, co działo się w Zakopanem, było przerażające

Autorzy apelu przypominają, że w czasie pandemii koronawirusa placówki handlowe zadbały o spełnienie warunków reżimu sanitarnego. Zwracają także uwagę, że zaszczepienie pracowników handlu pozwoli także stworzyć barierę przeciwko rozprzestrzeniania się koronawirusa w przestrzeni publicznej. "Zagwarantowanie szybkiego dostępu do szczepień tej grupie zawodowej pozwoli na dalsze, sprawne i bezpieczne utrzymanie ciągłości zaopatrzenia Polaków w żywność" - czytamy także. 

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Handel. Jakie obostrzenia wciąż obowiązują? 

Część branży handlowej (sklepy spożywcze oraz dyskonty) była otwarta przez cały czas trwania pandemii koronawirusa. Od początku lutego otwarte zostały galerie handlowe. Obecnie wszystkie placówki handlowe muszą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. 

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

Od 1 lutego nie obowiązują już godziny dla seniora.

Więcej o: