Będziemy pracować do 70 roku życia? "Demografia największym zagrożeniem stulecia"

Wiek emerytalny już niedługo może stać się fikcją? - Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny. Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować - mówił w rozmowie z 300gospodarka.pl Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju. Szef państwowego funduszu Paweł Borys dodaje, że demografia jest największym zagrożeniem tego stulecia. Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

- Jeżeli nasza demografia, która uważam, że jest największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym dla Polski w tym stuleciu, pokazuje, że do końca tego stulecia może nasza populacja zmniejszyć się z 38 milionów do niewiele ponad 30, to będą potężne wyzwania na rynku pracy - powiedział w "Studiu Biznes" szef PFR Paweł Borys. Przypomnijmy, że na początku roku szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińśka mówiła, że dzisiejszych 20- i 30-latków czeka nawet pół wieku aktywności zawodowej. Takie same wnioski płyną z raportu "Przyszłość emerytalna" opublikowanego we wrześniu ubiegłego roku. Autorzy uważają, że w najbliższych dekadach zabraknie pieniędzy na emerytury, które będą w konsekwencji bardzo niskie.

Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Decyzją rządu PiS został on obniżony. Autorem ustawy była kancelaria prezydenta Andrzeja Dudę. Przepisy weszły w życie 1 października 2017 roku.

Zobacz cały odcinek "Studia Biznes"

Więcej o: