PIT 2021. Kończy się czas na rozliczenie PIT-28. Do kiedy trzeba złożyć zeznanie?

Rozpoczął się okres rozliczenia ze skarbówką. Dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-28 i PIT-28S upływa niedługo termin złożenia deklaracji. Sprawdź, do kiedy trzeba się rozliczyć

Od 15 lutego można rozliczać się już Urzędem Skarbowym. Wypełnione formularze PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 znajdują się na portalu Twój e-PIT. 

Dla większości formularzy termin złożenia zeznania mija dopiero 30 kwietnia. Mniej czasu mają osoby rozliczające się na formularzu PIT-28, czyli podatnicy, którzy zdecydowali się rozliczać na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także Ci prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych, lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze. To samo dotyczy PIT-28S, z którego skorzystają zarządcy sukcesyjni przedsiębiorstw oraz osoby wykonujące czynności zachowawcze za zmarłego przedsiębiorcę (do czasu ustanowienia zarządcy sukcesyjnego).

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-28?

Termin rozliczenia PIT-28 mija zawsze z końcem lutego. W tym roku jednak ostatni dzień tego miesiąca wypada w niedzielę 28 lutego. W związku z tym przedłużono możliwość złożenia formularzu PIT-28 do poniedziałku 1 marca. 

Osoby rozliczające się za pomocą portalu Twój e-PIT mogą mieć z tym jednak problem. W usłudze bowiem pojawiły się kłopoty z wypełnieniem niektórych pól. W części N nie da się uzupełnić rubryk 162-174, gdzie wpisuje się m.in. kwoty zaliczek. To poważny problem, który uniemożliwia rozliczenie. Nie wiadomo kiedy zostanie rozwiązany, ale skarbówka nie ma na to zbyt dużo czasu, bo na rozliczenie zostało ledwie 11 dni. 

PIT-28 tylko z niektórymi ulgami

Rozliczenie na formularzu PIT-28 uniemożliwia rozliczanie kosztów uzyskania przychodu. Traci się także możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej, ulgi badawczo-rozwojowej oraz ulgi IPO BOX. Wciąż jednak można odliczyć składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, darowizny na cele pożytku publicznego, darowizny krwi oraz ulgę mieszkaniową.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?
Więcej o: