5 tys. zł na panele fotowoltaiczne. Program "Mój Prąd" wróci w tym roku

- Będzie kontynuacja programu "Mój prąd" - poinformował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE - Jest szansa na uruchomienie naboru w pierwszej połowie tego roku - dodał.

Program "Mój Prąd" został wprowadzony w 2019 roku. W ciągu dwóch naborów wykorzystano budżet 1,1 mld zł. Odpowiadał on 220 tys. wniosków przy kwocie dofinansowania 5 tys. zł. 

Zobacz wideo Dlaczego militaryzacja Arktyki postępuje?

Program "Mój Prąd" wróci w 2021 roku

Jako że program cieszył się ogromną popularnością, rządzący zapowiadali, że w kolejnych latach będzie kontynuowany. Pogłoski potwierdził Ireneusz Zyska podczas konferencji EEC Trends. - Będzie kontynuacja, pracujemy nad tym, by był kontynuowany w trochę zmienionych warunkach - zaznaczył.  Na razie nieznane są szczegóły programu. Wciąż jeszcze budowany jest jego budżet. Pierwszy nabór może pojawić się w pierwszym półroczu br. 

Pełnomocnik rządu ds. OZE w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwrócił uwagę na bezprecedensowy wzrost na rynku prosumenckiego (prosument to osoba wykorzystująca oraz wytwarzająca energię). W lutym 2020 roku był w Polsce 160 tys. instalacji prosumenckich, a pod koniec ubiegłego roku 457 tys. Tak duży wzrost jest powiązany z wprowadzeniem programu. Jako przykład podał dane dotyczące liczby instalacji prosumenckich.

"Mój Prąd". Na czym polega program? Kto może z niego skorzystać? 

"Mój Prąd" wprowadziło dawne Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założeniem programu jest dofinansowanie kosztów związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł, przy czym kwota dofinansowania to 50 proc. Instalacja musi mieć moc od 2 do 10 kW. Więcej szczegółów na temat programu można znaleźć na stronie internetowej mojprad.gov.pl,

Więcej o: