Przyłbice: NIE, chusty: NIE. "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek"

- Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Niedozwolone ma stać się m.in. używanie wyłącznie przyłbic jako ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej programowi szczepień odniósł się do kwestii zasłaniania ust i nosa. Wcześniej prof. Andrzej Horban sugerował bowiem, że w związku z rozwojem epidemii COVID-19 jeszcze w piątek pojawi się rozporządzenie dotyczące standardów zasłaniania nosa i ust.

. Długo uciekali pandemii, teraz ich dogoniła. COVID dręczy naszych sąsiadów

Maseczki tylko medyczne? Przyłbice zakazane? Minister zdrowia wyjaśnia

Czy nowe regulacje będą nakazywały jedynie stosowanie ściśle określonych środków ochrony? - Jest to temat, który z Radą Medyczną analizujemy. Pan prof. Horban przygotował zalecenia, jakie maseczki w sposób najskuteczniejszy chronią przed zakażeniem - stwierdził minister Niedzielski. 

Przyłbice: nie, chusty: nie, natomiast maseczki: tak. Co do rodzaju maseczek, to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji

- sprecyzował minister Niedzielski. 

Zobacz wideo Czy będą zmiany w zasadach zasłaniania ust i nosa? "Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami"

Określił też, jaki rodzaj ochrony nie będzie wkrótce dozwolony. - Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia. 

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że zmiana rekomendacji jest reakcją na to, "co dzieje się z pandemią". Minister nie określił jednak terminu, w którym nowe regulacje miałyby wejść w życie. 

Czytaj też: Rośnie liczba zakażeń. Na mapę Polski powracają "czarne strefy", gdzie mógłby być lockdown

Rząd chce przyspieszyć ze szczepieniami. "Trzecia fala pandemii już jest w Polsce"

Obecny na konferencji Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, przedstawił też nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. 22 marca, po zaszczepieniu nauczycieli i części przewlekle chorych, rozpocznie się szczepienie służb mundurowych, a także pacjentów w wieku 60-65 lat. 

Adam Niedzielski stwierdził z kolei, że ostatnie wyniki dotyczące zachorowań potwierdzają wystąpienie w Polsce trzeciej fali pandemii. "To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości" - stwierdził szef resortu zdrowia. 

Michał Dworczyk Dworczyk: Chcemy zapanować nad pandemią. "Wirus będzie nam towarzyszył"

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: