Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej programowi szczepień odniósł się do kwestii zasłaniania ust i nosa. Wcześniej prof. Andrzej Horban sugerował bowiem, że w związku z rozwojem epidemii COVID-19 jeszcze w piątek pojawi się rozporządzenie dotyczące standardów zasłaniania nosa i ust.
Czy nowe regulacje będą nakazywały jedynie stosowanie ściśle określonych środków ochrony? - Jest to temat, który z Radą Medyczną analizujemy. Pan prof. Horban przygotował zalecenia, jakie maseczki w sposób najskuteczniejszy chronią przed zakażeniem - stwierdził minister Niedzielski.
Przyłbice: nie, chusty: nie, natomiast maseczki: tak. Co do rodzaju maseczek, to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji
- sprecyzował minister Niedzielski.
Określił też, jaki rodzaj ochrony nie będzie wkrótce dozwolony. - Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia.
Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że zmiana rekomendacji jest reakcją na to, "co dzieje się z pandemią". Minister nie określił jednak terminu, w którym nowe regulacje miałyby wejść w życie.
Czytaj też: Rośnie liczba zakażeń. Na mapę Polski powracają "czarne strefy", gdzie mógłby być lockdown
Obecny na konferencji Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, przedstawił też nowy harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. 22 marca, po zaszczepieniu nauczycieli i części przewlekle chorych, rozpocznie się szczepienie służb mundurowych, a także pacjentów w wieku 60-65 lat.
Adam Niedzielski stwierdził z kolei, że ostatnie wyniki dotyczące zachorowań potwierdzają wystąpienie w Polsce trzeciej fali pandemii. "To nie jest pytanie z kategorii, czy ona się pojawi, ale jakie osiągnie rozmiary w przyszłości" - stwierdził szef resortu zdrowia.
W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.