Dworczyk: Już 60-70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia. "Sukces rządu i lekarzy"

- Według różnych badań szczepić chce się 60-70 proc. Polaków - stwierdził minister Michał Dworczyk podczas obrad sejmowej komisji ds. zdrowia. Wyjaśnił też, że o ile nie wystąpią kolejne opóźnienia w dostawach, liczba zaszczepionych może sięgnąć do końca pierwszego kwartału 3 mln osób. Minister Niedzielski, szef resortu zdrowia, wymienił z kolei, co może przeszkodzić w realizacji tego planu.

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień oraz Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas posiedzenia w Sejmie zdali relację z postępów w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19.

Minister Dworczyk stwierdził, że przyjęty na początku plan nie może być realizowany przez problemy z dostawami szczepionek. Zapewnił jednak, że cel wyznaczony na trzeci kwartał tego roku wciąż jest w zasięgu. 

.Rośnie liczba zakażeń. Na mapę Polski powracają 'czarne strefy'

Minister Dworczyk: Nawet 70 proc. Polaków chce się szczepić. 

Pełnomocnik ds. szczepień powiedział też, że znacząco wzrosła liczba osób deklarujących chęć zaszczepienia się. - Według różnych badań szczepić chce się 60-70 proc. Polaków. To sukces rządu, lekarzy i wszystkich zaangażowanych - stwierdził minister Dworczyk. 

Dodał też, że zmiana postawy z punktu widzenia państwa, czyli chęć zaszczepienia jak największej ilości Polaków, jest jak najkorzystniejsza. 

- Chcemy w 2021 roku zapanować nad pandemią. Jest oczywiste, że wirus będzie nam towarzyszył, ale chcemy, by jak najmniej osób trafiało do szpitali - stwierdził. 

Szczepionka przeciw COVID-19Szczepionka na COVID-19 skuteczna po jednej dawce? Nowe badania.

Dworczyk: Nie możemy w sposób odpowiedzialny zaplanować szczepień na drugi kwartał. Chcemy zaszczepić 3 mln osób do końca I kw.  

Minister Dworczyk stwierdził też, że z uwagi na opóźnienia w dostawach szczepionek nie ma możliwości zaplanowania dalszych szczepień. - Żadnych konkretów. Nie możemy zaprezentować harmonogramu - stwierdził. 

Wyjaśnił też, że rząd chce utrzymać tempo miliona szczepień miesięcznie i do końca pierwszego kwartału zaszczepić 3 mln osób. 

Czytaj też: Jacek Sasin o ewentualnej produkcji szczepionki w Polsce: Trzeba zainwestować ok. 3 mld zł

Minister zdrowia: Dwa ryzyka dla programu szczepień

Głos zabrał też Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Jesteśmy zaskakiwani zmianami. Mówię o dostawach i o tym, co dzieje się z pandemią - stwierdził.

Wyjaśnił też, że realizacja przyjętego programu szczepień może być zagrożona przez dwa czynniki. Pierwszym są dostawy, które znów mogą się opóźnić. Istotny jest też rozwój pandemii. - W tej chwili liczba hospitalizacji wciąż spada, ale spadek ten wyhamowuje - stwierdził. Wyjaśnił, że we wcześniejszych tygodniach liczba wolnych łóżek rosła o kilkaset, teraz o kilkadziesiąt. 

Adam Niedzielski odniósł się też do rosnącej liczby zachorowań. - Jest ich o dwadzieścia procent więcej, niż w ostatnich tygodniach - stwierdził. 

Zobacz wideo Czy TVP cenzuruje polityków Zjednoczonej Prawicy?