Epidemia koronawirusa w Polsce nabiera tempa. Stan ostrzegawczy już przekroczyliśmy

Jeszcze tydzień temu nic nie zapowiadało nagłego pogorszenia sytuacji epidemicznej. Jednak w tym tygodniu statystyki wystrzeliły w górę. Po trzech miesiącach spadków epidemia koronawirusa w Polsce znów nabiera tempa. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy na rozbiegu trzeciej fali, a w najbliższych dniach czy tygodniach będzie tylko gorzej.

Gazeta.pl wspiera grupę pasjonatów, którzy gromadzą i analizują dane na temat epidemii COVID-19. "Nasze wspólne działania mają charakter obywatelski jako forma sprzeciwu wobec obecnego chaosu informacyjnego. Działając wspólnie, możemy stworzyć jak najbardziej rzetelne źródło informacji". Przyłączenie się do apelu uznajemy za naszą misję. W odpowiedzi na brak pełnego źródła informacji o COVID-19 na stronach Ministerstwa Zdrowia udostępniamy jedyny powszechnie dostępny zbiór danych o epidemii w Polsce.

Zobacz wideo Zmiany w harmonogramie szczepień. "Do 7 marca chcemy zaszczepić nauczycieli"

Liczba nowych potwierdzonych przypadków wzrosła o niemal 30 proc. względem poprzedniego tygodnia. W tym tygodniu wykryto średnio 7,1 tys. dziennie, gdzie w poprzednim tygodniu było to 5,5 tys. Jeżeli aktualne trendy wzrostowe się utrzymają, to w nadchodzącym tygodniu możemy się spodziewać nawet 12 tys. nowych potwierdzonych przypadków (środa/czwartek), średnia podskoczy do ponad 9 tys. 

Epidemia koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 7 038 zakażeń koronawirusem i 94 ofiary śmiertelne

Biorąc pod uwagę rządowe zapowiedzi, perspektywa ponownego wprowadzenia obostrzeń z dnia na dzień staje się coraz bardziej realna.

Koronawirus w Polsce. Tygodniowa zmiana nowych przypadkówKoronawirus w Polsce. Tygodniowa zmiana nowych przypadków Michał Rogalski

Największe wzrosty są obecnie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w ciągu dwóch tygodni liczba przypadków się podwoiła. Jest to też województwo, w którym wykrywana jest największa liczba przypadków w przeliczeniu na mieszkańca. Jednak liczby idą w górę we wszystkich województwach. 

Jeśli chodzi o powiaty, najgorzej jest w powiecie nidzickim, bartoszyckim i w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie).

Koronawirus w Polsce. Nowe zakażenia w województwachKoronawirus w Polsce. Nowe zakażenia w województwach Michał Rogalski

Przy takim pogorszeniu sytuacji rośnie też udział wyników pozytywnych. W niedzielę 21.02 było to dobowo 18,8 proc., średnio (7 dni) 15,5 proc. wyników pozytywnych w puli testów, gdzie w poprzednim tygodniu było to średnio 12,7 proc. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłym tygodniu ten wskaźnik wzrośnie do średnio 18-20 proc.

Koronawirus w Polsce. Średnia ruchoma nowych przypadków i liczby testówKoronawirus w Polsce. Średnia ruchoma nowych przypadków i liczby testów Michał Rogalski

Najbardziej chyba niepokoi współczynnik reprodukcji R, który dla kraju osiągnął już średnią wartość 1,2. Oznacza to w uproszczeniu, że epidemia się bardzo szybko rozwija - średnio jeden chory zaraża 1,2 następne osoby. W najgorszym momencie jesiennej fali ten wskaźnik osiągnął średnią wartość 1,75. Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim i małopolskim jest już powyżej 1,3.

Zmiany tego wskaźnika zwykle wyprzedzają wzrosty lub spadki w wartościach bezwzględnych.

Koronawirus w Polsce. Wskaźnik R, średnia siedmiodniowaKoronawirus w Polsce. Wskaźnik R, średnia siedmiodniowa Piotr Tarnowski (https://tarnowski.info). Źródło danych: MZ oraz bazy autorstwa Michała Rogalskiego. R(t) na podstawie obliczeń Adama Gapińskiego

Niestety, rośnie też liczba zajętych łóżek i respiratorów. Jest to wskaźnik, który bezpośrednio pokazuje nam, że sytuacja się naprawdę pogarsza. Obecnie hospitalizowanych jest ponad 12,6 tys. osób, gdzie w zeszłym tygodniu (dołek) było to 11,9 tys. Pod respiratorami jest obecnie 1340 osób, w zeszłym tygodniu było to 1270 osób. Liczby te najszybciej obecnie rosną w woj. podkarpackim.

Koronawirus w Polsce. Zmiana liczby osób w szpitalachKoronawirus w Polsce. Zmiana liczby osób w szpitalach Michał Rogalski

Jeśli chodzi o trochę optymizmu w tym wszystkim, to nadal spada liczba zgonów spowodowanych wirusem. Jednak przy obecnych wzrostach ten trend może się i tu w niedalekiej przyszłości odwrócić.

Obecna sytuacja prawdopodobnie jest przede wszystkim związana z dużym rozprzestrzenieniem się bardziej zakaźnych mutacji wirusa w społeczeństwie. Ministerstwo Zdrowia podaje, że nowe odmiany skutecznie wypierają stare i obecnie odpowiadają za ok. 10 proc. wszystkich zakażeń w Polsce. To też powoduje, że wszystko może się dziać szybciej niż chociażby podczas drugiej fali. 

Premier Izraela Benjamin NetanyahuKoronawirus w Izraelu. "Zielone paszporty" dla zaszczepionych.Trzy sposoby, bo go mieć

Mimo tego to, jak wysoko będzie szczyt, nadal zależy przede wszystkim od naszych zachowań. Przekroczyliśmy stan ostrzegawczy, a w następnych tygodniach możemy przekroczyć stan alarmowy.

Michał Rogalski - analiza danych to jego pasja. Od początku pandemii prowadzi największą publicznie dostępną bazę danych o epidemii. Z jego pracy korzystają nie tylko tysiące obywateli dziennie, ale też dziennikarze, zespoły badawcze, czy uniwersytety. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową i marketingiem politycznym. Profil Michała Rogalskiego na Twitterze.

Więcej o: