Mateusz Morawiecki atakuje rządy PO-PSL. "Bandyci w białych kołnierzykach kradli na potęgę podatek VAT"

- Za rządów PO-PSL działalność mafii wyłudzających VAT była niczym nieograniczona [...]. Bandyci w białych kołnierzykach z teczką kradli na potęgę podatek VAT - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W środę 24 lutego odbyło się w Sejmie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące polityki fiskalnej rządu. Głównym zagadnieniem poruszonym przez szefa rządu była luka vatowska. 

Zobacz wideo Czy Gowin wciąż jest partnerem dla PiSu? Morawiecki: Będziemy dążyć do porozumienia

Mateusz Morawiecki broni uszczelniania VAT

- Część mediów kierowanych z zagranicy, z częścią opozycji, postanowiły posłużyć się tzw. kłamstwem vatowskim - powiedział Mateusz Morawiecki, dodając, że w 2020 roku do budżetu wpłynęło 184 mld złotych z podatku VAT

Jak zaznaczył premier, dzięki uzyskanym środkom finansowym (z uszczelnienia VAT - red.), rząd mógł sfinansować programy socjalne, jak 500 plus czy trzynasta emerytura. - Pokazujemy, jak radzimy sobie z tym problemem naszym przyjaciołom czeskim, słowackim, estońskim, węgierskim. Minister finansów przedstawia dane w Paryżu, na Sorbonie wykłady. Tutaj przychodzą do nas instytucje międzynarodowe i proszą, byśmy pokazali, jak to zrobiliśmy - powiedział szef rządu.

Jako przykład działań rządu w tym zakresie podał m.in. wprowadzenie pakietu paliwowego, split payment (mechanizm podzielonej płatności, gdzie płatność nabywcy za towar lub usługę jest dokonywana na dwa rachunki bankowe dostawcy lub usługodawcy) czy przebudowę Krajowej Administracji Skarbowej. 

Mateusz Morawiecki atakuje rządy PO-PSL. "Bandyci w białych kołnierzykach z teczką kradli na potęgę podatek VAT"

W wystąpieniu Mateusz Morawiecki wielokrotnie odnosił się do sytuacji z luką vatowską w czasach poprzedniego rządu. Według niego budżet był wtedy jak durszlak. - Za rządów PO-PSL działalność mafii wyłudzających VAT była niczym nieogarniczona - stwierdził. - To jest niestety ta stara prawda, o której pisał Mario Puzo, że bandyci w białych kołnierzykach potrafią więcej ukraść, więcej złego zrobić niż tysiąc facetów z pistoletami. Tak było w czasach PO. Bandyci w białych kołnierzykach z teczką kradli na potęgę podatek VAT - dodał także. 

Więcej o: