Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"

Mateusz Morawiecki jak refren powtarza zdanie: "odebraliśmy pieniądze mafiom vatowskim i daliśmy obywatelom". Dziennikarze "Superwizjera" TVN zrealizowali reportaż o - jak to określili - "kłamstwie vatowskim". Główny ekonomista FOR i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów twierdzi, że "kłamstwa vatowskie są aż cztery". Zobacz najnowsze "Studio Biznes".

Luka VATAutorzy reportażu wyemitowanego w TVN twierdzą, że mimo iż w latach 2018-2019 Skarb Państwa na oszustwach vatowskich stracił prawie 17 miliardów złotych, to odzyskał zaledwie 150 milionów, czyli mniej niż jeden procent kwoty. - Z kolei Prokuratura Krajowa nie potrafi podać dokładnych danych na temat strat. Podaje tylko dane dotyczące wszystkich przestępstw gospodarczych. Wynika z nich, że Skarb Państwa stracił w latach 2017-19 ponad 36 miliardów złotych, a na poczet kar zabezpieczono mienie warte ponad sześć miliardów złotych. Ile odzyskano, prokuratura nie podaje - napisano w opisie reportażu. 

Do tych informacji odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu, w latach 2015-2020 wpływy budżetowe z tytułu podatku VAT zwiększyły się o 50 procent, z 123 miliardów złotych do ponad 186 miliardów złotych. Premier dodał, że te dane to nie same liczby, ale realne pieniądze, które zasiliły budżet i umożliwiły rządowi realizację programów społecznych Rodzina 500 Plus, 300 Plus, 13. emerytura czy Maluch Plus, jak również pozwoliły na znaczące zwiększenie inwestycji w ostatnich latach.

- Kłamstwa vatowskie są cztery - tak do argumentów Mateusza Morawieckiego w "Studiu Biznes" odnosi się dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów. Zobacz całą rozmowę.

Zobacz wideo Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"

COVID-19. Jak groźna dla zdrowia i gospodarki jest brytyjska i południowoafrykańska odmiana koronawirusa

W drugiej części programu Łukasz Kijek rozmawia z Emilią Cecylią Skirmunnt. - Tak naprawdę brytyjska odmiana w Polsce może być od dawna i może być dominującą w wielu miejscach - mówi wirusolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Jakie scenariusze przed nami i jak długo może potrwać jeszcze pandemia? Posłuchaj całej rozmowy. 

W najnowszym "Studiu Biznes" nie zabraknie oczywiście recenzji motoryzacyjnej od Tomasza Korniejewa, redaktora naczelnego moto.pl. 

Więcej o: