Spokojne jest życie staruszka? Nie w Polsce. Emeryci jednymi z najbardziej zagrożonych ubóstwem w UE

Niemal co piąty polski emeryt jest zagrożony ubóstwem. W praktyce oznacza to, że z ledwością wiąże koniec z końcem. 36 proc. seniorów znalazło się poniżej strefy niedostatku. Mają mniej niż 1195 zł miesięcznie. Najbardziej poszkodowane są emerytki - bieda zagraża im w znacznie większym stopniu niż emerytom.

Spokojna starość? Sporo z polskich seniorów może o niej jedynie pomarzyć. Bo chociaż zmniejszył się odsetek tych, którzy muszą funkcjonować w warunkach skrajnego ubóstwa, to rośnie grupa, którym coraz trudniej wiązać koniec z końcem. 

Polscy seniorzy wpadają w ubóstwo. Jego wyznacznikiem kwota pozostająca do dyspozycji po odjęciu wydatków od dochodów. Według kryteriów Eurostatu jest to 60 proc. krajowej mediany wynagrodzeń. W Polsce wynosi ona 4094 zł  - oznacza to, że tyle samo osób zarabia więcej i tyle samo mniej. To wartość inna niż przeciętne wynagrodzenie - te w lutym 2020 wyniosło 5003 zł. 

Zagrożonych ubóstwem w Polsce jest 17,7 proc. seniorów. Średnia unijna jest niższa - wynosi 15,1 proc. W polskich warunkach szczególną uwagę zwraca różnica między kobietami a mężczyznami. Seniorki są bowiem zagrożone ubóstwem w znacząco większym stopniu - w 21,2 proc. A mężczyźni w 12,6 proc. 

Według danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, który cytuje Money.pl, wynika, że 36 proc. emerytów znalazło się poniżej granicy niedostatku. W przypadku żyjącego samotnie seniora próg ten wynosi 1195 zł. 

Zobacz wideo Wicemarszałkini Senatu: Młodzi powiedzieli jakiej Polski by chcieli, a jaką Polskę urządzili im starsi

Na co mogą liczyć emeryci? Trzynastki, czternastki, waloryzacja

Te dane pokazują, jak istotne dla seniorów są wszelkie podwyżki świadczeń. Niestety nie są one zbyt duże. Waloryzacja rent i emerytur ma być w tym roku wynieść  4,24 proc. Tym samym najniższa emerytura od 1 marca wzrośnie o 50,88 zł.

Seniorzy mogą też liczyć na tzw. trzynastkę. W tym roku wysokość świadczenia wyniesie 1066,24 zł netto (na rękę). To odczuwalny wzrost - pierwsza trzynastka, wypłacona w roku 2019, miała wartość 888,25 zł, a zeszłoroczna 981 zł. Czternastka, kolejne świadczenie, które trafi do emerytów i rencistów, również wyniesie 1066,24 zł. W tym wypadku pełnej kwoty nie otrzymają jednak osoby, których świadczenie wynosi więcej niż 2900 zł brutto. ZUS wypłaci wtedy jedynie różnicę. 

Więcej o: