Paszporty szczepionkowe jeszcze przed latem? Hiszpania, Włochy i Grecja są "za"

Epidemia koronawirusa w ubiegłym roku silnie dotknęła branżę turystyczną. Jak będzie w 2021 roku, tego jeszcze nie wiemy. Pojawił się jednak pomysł tzw. paszportów szczepionkowych, dzięki którym branża turystyczna będzie mogła sprawniej funkcjonować. Pracuje nad nim UE.

Tzw. paszporty szczepionkowe, to certyfikaty potwierdzające, że zostaliśmy zaszczepieni. Rozwiązanie to ma nam ułatwić podróżowanie.

Paszporty szczepionkowe - szansa dla branży turystycznej 

Paszportem szczepionkowym ma być certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciw COVID-19,  przypominający Międzynarodową Książeczkę Szczepień. Czyli dokument, w którym osoby podróżujące do krajów tropikalnych mają potwierdzone przyjęcie wymaganych szczepień. Tzw. paszporty wzbudzają kontrowersje wśród opinii publicznej, ponieważ kiedy zaszczepionym ułatwi to podróżowanie, osobom nieposiadającym paszportu może je utrudnić. Po wprowadzeniu dokumentu osoby niezaszczepione w dalszym ciągu będą zobowiązane do przestrzegania obostrzeń, odbycia kwarantanny czy obowiązek posiadania negatywnego testu na koronawirusa.

Zdjęcie ilustracyjne91-latek chce odstąpić szczepionkę matce niepełnosprawnego chłopca

Unia Europejska rozważa sprawę paszportów szczepień

Dyskusję na temat paszportów na arenie Unii Europejskiej rozpoczęły się już w czwartek, pierwszego dnia wideo-szczytu przywódców państw UE. Politycy zastanawiają się teraz, jaką formę powinien mieć certyfikat, na jakim poziomie powinien obowiązywać, komu i kiedy należałoby go wydawać oraz w jaki sposób ma on ułatwić podróżowanie. Za wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych są kraje, których gospodarka opiera się w dużym stopniu na turystyce m.in. Hiszpania, Włochy, Austria czy Grecja.

Charles Michel i Mateusz MorawieckiMorawiecki i inni premierzy skierowali list do szefa RE. "Nie ma czasu do stracenia"

“Zielone paszporty” w Izraelu

Od 21 lutego obywatele Izraela, którzy zostali zaszczepieni przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy posiadają “zielony paszport”. Dzięki temu mogą korzystać z siłowni, basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Posiadacze dokumentu mogą również przebywać w hotelach i w synagogach.

Zobacz wideo Nowe szczepy koronawirusa. "To wyścig zbrojeń"
Więcej o: