PFR sfinansuje produkcję szczepionki w Polsce. "Trzymamy kciuki za spółkę, wierzymy w jej kompetencje"

Polski Fundusz Rozwoju potwierdził zawarcie umowy z firmą biotechnologiczną Mabion. Chce przeznaczyć do 40 mln zł na zwiększenie jej mocy produkcyjnych. Polska firma będzie bowiem współpracować z amerykańską korporacją przy produkcji szczepionki na COVID-19. Zawarcie umowy skomentował też premier Mateusz Morawiecki.

Polski Fundusz Rozwoju sfinansuje inwestycje w produkcję w Polsce szczepionki na koronawirusa. Szczepionkę amerykańskiej firmy Novavax ma wytwarzać firma biotechnologiczna Mabion. PFR przeznaczy na wsparcie inwestycji do 40 milionów zł. Pieniądze pójdą na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Szczepienie. Zdjęcie ilustracyjne Umowa polskiej firmy. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki

Zobacz wideo Nowy sezon programu 'Biznes Studio'. Łukasz Kijek zaprasza

PFR wesprze Mabion w związku z produkcją szczepionki na COVID-19

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys powiedział, że zgodnie z planem Mabion rozpocznie produkcję szczepionki na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.

Zaznaczył też, że produkcja zwiększy bezpieczeństwo epidemiczne w czasie pandemii koronawirusa. - Jesteśmy przekonani, że Polska dołączając do grona producentów szczepionki będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno w tym, jak i w przyszłym roku - podkreślił prezes PFR. Dodał, że produkcja szczepionki w Polsce zwiększy pewność jej dostaw. Transfer technologii produkcji amerykańskiej firmy ma nastąpić w drugim kwartale.

Projekt "wspierany przez kancelarię Premiera"

Borys dodał, że projekt współpracy firmy Mabion z producentem szczepionek Novavax był wspierany przez Kancelarię Premiera. W rozmowach między obydwoma spółkami uczestniczyli przedstawiciele rządu. Działania te dążyły do uruchomienia produkcji szczepionek w Polsce.

"Oczywiście musimy mieć świadomość, że branża biotechnologiczna i tego typu projekty wiążą się z podwyższonym ryzykiem. Dlatego tym bardziej trzymamy kciuki za spółkę, wierzymy w jej kompetencje w zakresie tego, aby sprawnie i skutecznie produkcję szczepionek przeciwko COVID uruchomić" - powiedział Paweł Borys.

Premier Morawiecki: Ważny projekt

Zawarcie umowy skomentował też premier Mateusz Morawiecki. "To ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli" - napisał szef rządu. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również do powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - czytamy we wpisie premiera.

Mateusz Morawiecki przypomniał jednocześnie, że do tej pory Polakom podano już ponad 3 miliony szczepionek, a Narodowy Program Szczepień jest ograniczony jedynie przez niewystarczającą liczbę, dawek dostarczanych przez producentów szczepionek.

Mabion podpisał umowę. Będzie produkować dla amerykańskiej firmy 

Zarząd firmy Mabion o zawarciu umowy z amerykańską firmą Novavax poinformował w środę. Obejmuje ona transfer technologii i próby techniczne, dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19.

Zarząd firmy Mabion zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Zawarte zostało również porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie inwestycji do 40 milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Zdjęcie ilustracyjne USA zamówiły kolejne 100 mln dawek nieistniejącej szczepionki na koronawirusa

Więcej o: