PIT 2021. Kiedy dostaniemy zwrot podatku?

Kiedy możemy spodziewać się zwrotu podatku za rok 2020? Przelew od skarbówki z nadpłatą powinien pojawić się w konkretnym terminie. Kto może spodziewać się szybszego rozliczenia? I co, jeżeli nastąpiła niedopłata?
Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

Deklaracje podatkowe za rok ubiegły można składać już od 15 lutego. Na rozliczenie się mamy jeszcze kilka tygodni - ostateczny termin przypada na koniec kwietnia, jednak warto zrobić to jak najwcześniej. 

Rozliczenie podatkowe 2021. Kto najwcześniej otrzyma zwrot?

W przypadku rozliczania się za pośrednictwem internetu, fiskus będzie miał 45 dni na zwrot naszej nadpłaty. Jeśli więc zeznanie składaliśmy elektronicznie poprzez usługę Twój e-PIT już pierwszego dnia, przelewu możemy spodziewać się 1 kwietnia. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli zeznanie składaliśmy w formie tradycyjnej. Papierowe PIT-y wiążą się bowiem z nawet trzymiesięcznym okresem oczekiwania na pieniądze. 

Okazuje się jednak, że 45 dni nie jest najkrótszym możliwym terminem uzyskania należnego zwrotu. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą bowiem liczyć na przelew już w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. 

Do kiedy rozliczyć PIT? Jak rozliczyć PIT 2021? 15 lutego ruszyła usługa Twój e-PIT

PIT 2021. Niedopłata w zeznaniu podatkowym

Niestety nie zawsze jest tak, że rozliczenie podatkowe skutkuje dla nas przypływem gotówki. Zdarza się, że z deklaracji podatkowej wynika niedopłata. Zdarzyć tak się może w kilku przypadkach, przede wszystkim:

  • gdy zaliczki pobierane były według niższego stopnia skali podatkowej,
  • gdy podatnik uzyskuje przychody z kilku źródeł rozliczanych według podatku dochodowego 18 proc., a łączne przychody przekraczają 85 528 zł, czyli kwotę, do której obowiązuje pierwszy próg podatkowy,
  • gdy podatnik nie rozliczy zaliczek na podatek.

Zawsze warto najpierw sprawdzić, czy w rozliczenie nie wkradł się błąd. Niezależnie jednak od powodu niedopłaty, uregulować ją trzeba do 30 kwietnia, czyli do tego samego dnia, do którego można składać także PIT-y. Jeżeli niedopłatę uiścimy później, zostaniemy obciążeni odsetkami za zwłokę. 

Służby sprawdzą konta Polaków Fiskus łatwo sprawdzi informacje o twoim kontcie bankowym. Istnieje ryzyko nadużyć

Więcej o: