Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Michał Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka

- Szczepienie ozdrowieńców będzie odbywać się po 6 miesiącach od zakażenia - poinformował Michał Dworczyk w czasie konferencji prasowej. Osoby, które przeszły koronawirusa, szczepione będą jedną dawką.

W czwartek 4 marca odbyła się konferencja prasowa szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu Piotra Müllera. Jej głównym tematem były zmiany w Narodowym Programie Szczepień. 

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Michał Dworczyk zdradził plan 

Jak poinformował Michał Dworczyk, w Polsce wykonano już ponad 3,6 mln szczepień, a pierwszą dawkę otrzymało ponad 2,3 mln osób. Dodał również, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie minimum 3 mln osób. Szef kancelarii premiera poinformował także, co ze szczepieniem ozdrowieńców. Takich osób jest obecnie w systemie około milion.

 Te osoby będą szczepione po sześciu miesiącach od zakażenia i będą szczepione jedną dawką.

- powiedział Michał Dworczyk, dodając, że to rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionką. 

Dworczyk poinformował także o wydłużeniu czasu pomiędzy podaniem I i II dawki szczepionek przeciw koronawirusowi. Okres pomiędzy podaniem I i II dawki preparatu Pfizera będzie wynosił 42 dni, a AstraZeneki 12 tygodni. 

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej zakażeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski informował o tym, że do Polski dotarła trzecia fala koronawirusa. Widać to również po rosnącej od kilkunastu dni liczby zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 4 marca, że w ciągu poprzednich 24 godzin odnotowano 15 250 kolejnych zakażeń koronawirusem. Oznacza to wzrost o 3 108 przypadków względem poprzedniego tygodnia. W poprzednich 24 godzinach w wyniku COVID-19 zginęło zaś 289 osób. 

Więcej o: