PLL LOT. Samoloty Boeing 737-MAX 8 wrócą do Warszawy. Są uziemione od dwóch lat

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że pięć samolotów typu Boeing 737-MAX 8, należących do przewoźnika, powróci z Lublina do Warszawy. To kolejny krok na drodze do ponownego włączenia tych maszyn do regularnej siatki lotów.

Boeingi 737-MAX 8 na całym świecie zostały uziemione na skutek dwóch katastrof lotniczych, do których doszło w marcu 2019 roku. Pięć maszyn tego typu posiadają również Polskie Linie Lotnicze LOT. 

Zobacz wideo Ten ogromny boeing będzie miał składane skrzydła

Boeingi 737-MAX 8 wracają do Warszawy 

PLL LOT poinformował, że maszyny powrócą do Warszawy w marcu br. Przed rozpoczęciem wykonywania rejsów z pasażerami, krajowy przewoźnik zdecydował się wprowadzić dodatkowe przeglądy i loty testowe dla każdej z maszyn.

Boeingi będą przylatywać do Warszawy w odstępach czasowych. Pierwszy z nich przyleci w czwartek 4 marca, zaś kolejny zostanie przebazowany dzień później. Loty będą traktowane jako rejsy techniczne, podczas których piloci wykonają standardowe czynności sprawdzające funkcjonalność poszczególnych systemów samolotu na maksymalnej wysokości przelotowej wynoszącej 12,5 kilometra. Rejs potrwa około 1,5 godziny.

Samoloty zostaną włączone do obsługi połączeń prawdopodobnie w sezonie letnim br. W załodze LOT-u jest 90 pilotów uprawnionych do latania Boeingami 737-MAX. 

Boeingi 737-MAX uziemione na dwa latach. Dlaczego? 

W marcu 2019 roku w Azji i Afryce doszło do dwóch katastrof lotniczych samolotów Boeing 737-MAX. Z badań wynikało, że ich przyczyną było wadliwego oprogramowanie. Od tego czasu tego typu samoloty zostały uziemione.

Na początku 2021 roku po niemal dwóch latach Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ponownie zezwoliła na pasażerskie rejsy tymi samolotami. Będzie to jednak możliwe po przejściu odpowiednich modyfikacji oprogramowania i instalacji elektrycznej, a także przeszkoleniu załóg. Obecnie na świecie już jedenastu przewoźników wznowiło regularne rejsy na Boeingach 737 MAX.

Więcej o: