Morawiecki wychwalał wiertło kruszące "warstwy niemożności". Komentarze: Premier wyjęty żywcem z "Misia"

Wyspiarka - takie imię został nadane maszynie, która wydrąży tunel pod dnem Świny łączący wyspy Uznam i Wolin. - To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale warstwy niemożności, kruchości i słabości - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Słowa szefa rządu wywołały wśród polityków i publicystów falę żartobliwych komentarzy.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński wzięli w piątek udział w uroczystości nadania imienia maszyny i rozpoczęcia drążenia tunelu pod dnem Świny łączącego wyspy Uznam i Wolin.

- Silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu. Tymi słowami kierujemy się prowadząc politykę wobec tego regionu. One wyrażają dążenie do tego, by Polska była rzeczywiście silnym państwem - komentował Kaczyński.

- To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale warstwy niemożności, kruchości i słabości. Bardzo wiele przedsięwzięć w Polsce przez wiele lat, dziesięcioleci, na takie bariery natrafiało - stwierdził z kolei Morawiecki

Zobacz wideo Morawiecki: To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi

"To jest wiertło na miarę naszych możliwości"

"Czekam na wiertło, które skruszy tę grafomanię" - skomentował słowa szefa rządu Wojciech Szacki z "Polityki".

"Premier żywcem z "Misia" wyjęty. Potężne wiertło otwiera oczy niedowiarkom. A Sasin nie ma 70 milionów i co mu zrobicie?" - napisała Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To jest wiertło na miarę naszych możliwości, my tym wiertłem otwieramy oczy niedowiarkom" - ironizował Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

"Lat 45 temu uruchomiono szumnie Hutę Katowice - "dzieło całego narodu". Honorowym "pierwszym pracownikiem" został metalurg, Leonid Breżniew. Jak myślicie, kto pierwszy przejedzie tunelem wywierconym przez Pierwsze Wiertło Rzeczpospolitej?" - napisał na Twitterze poseł PO Rafał Grupiński.

"Podobno zakupiono jakieś wiertło, które wyzwoli premiera z okowów niemożności, uległości i słabości. Jak zadziała też na na mitomanię to będzie super" - skomentowała senatorka KO Barbara Zdrojewska.

"No to już nawet w grafomańskiej nowomowie wróciliśmy do głębokiej komuny" - stwierdził Bartosz Węglarczyk z Onetu.

"85 proc. środków z UE. 15 proc. z samorządu. 0 proc. z rządu. Takie są inwestycje PiS. Po prostu ich nie ma. Kraj rozwija się nie dzięki nim, tylko mimo tego, że rządzą" - napisał szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

"U, panie. Tow. Gierek maleje ze wstydu. Tow.tow. Gomułka i Cyrankiewicz przyznają, że oni, panie, toby tak nie umieli. Szacun, towarzyszu premierze" - napisał Łukasz Warzecha z "Do Rzeczy".

"Pomyślcie sobie, jakie przemówienie by premier trzasnął, gdyby ktoś mu powiedział, że tak naprawdę to nie wiertło tylko tarcza... :)" - zażartował Dariusz Ćwiklak z "Newsweeka".

Mateusz Morawiecki przypominał, że budowa tunelu łączącego świnoujskie wyspy była planowana od kilkudziesięciu lat. Tunel łączący wyspy Uznam i Wolin ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Całkowita długość przeprawy to 3,4 kilometra. Niemal półtora kilometra to tunel drążony pod dnem Świny.

Więcej o: