Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozliczyć PIT-36 i PIT-36L wciąż nie mogą tego zrobić. Ministerstwo Finansów przeprasza za utrudnienia i podaje orientacyjny termin udostępnienia pierwszego z wymienionych formularzy. Co z drugim, tego wciąż nie wiadomo.

Kilka dni temu pisaliśmy o problemie ponad trzech milionów Polaków, którzy nie mogą rozliczyć PIT-ów przez internet. Problem wynika z tego, że choć zeznania podatkowe za 2020 rok można składać od 15 lutego, formularze PIT-36 i PIT-36L nie zostały udostępnione na portalu podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje. Portal rmf24.pl ustalił wówczas, że PIT-36 zostanie udostępniony "na przełomie lutego i marca", z kolei PIT-36L miał się pojawić na stronie internetowej "w niedalekiej przyszłości". Ministerstwo Finansów nie wskazało wówczas konkretnego terminu.

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Co z formularzami  PIT-36 i PIT-36L? Ministerstwo Finansów pisze o planach

W piątek 5 marca Ministerstwo Finansów zmieniło swoje wcześniejsze stanowisko. Resort zamieścił komunikat o planowanym udostępnieniu elektronicznego formularza PIT-36 za 2020 rok. Okazuje się, że przedsiębiorcy będą musieli poczekać dłużej, niż się początkowo wydawało.

Ministerstwo Finansów informuje, że planuje udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje w I połowie marca 2021 r.

- czytamy. 

Ministerstwo Finansów zaznaczyło też, że "zeznania składane na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności".

Na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się deklaracje PIT-36L.

"O dostępności formularza PIT-36L poinformujemy w oddzielnym komunikacie. Przepraszamy za utrudnienia" - czytamy w informacji udostępnionej przez resort finansów. 

Ulga na dziecko, zdjęcie ilustracyjnePIT 2021. Ulga na dziecko jednak nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w tym roku?

PIT-36 i  PIT-36L. Można rozliczyć się drogą tradycyjną, ale na zwrot podatku trzeba będzie poczekać dłużej

PIT-36 to formularz, który skierowany jest do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Za pomocą PIT-36L rozliczają się zaś przedsiębiorcy, który wybrali liniową skalę podatkową. Przedsiębiorcy mogą składać zeznanie podatkowe w formie tradycyjnej. W tym przypadku zwiększy się jednak czas oczekiwania na zwrot podatku z maksymalnie 45 do 90 dni.

Więcej o: