PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa

Podatnicy rozliczający się za pośrednictwem formularzy PIT-36 i PIT-36L nie mogą tego zrobić przez internet. Ministerstwo obiecuje, że oba druki już wkrótce będą dostępne, a fiskus deklaruje, że formularze PIT-36 tradycyjną formą będzie rozliczać w pierwszej kolejności.

Zeznania podatkowe za 2020 rok można składać od 15 lutego. Podatnicy mogą to zrobić przez internet za pomocą gotowych interaktywnych formularzy. Okazuje się, że trzy miliony Polaków nie może skorzystać z tej opcji ze względu na brak dostępnych druków.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

PIT 2021. Podatnicy nie mogą rozliczyć PIT-ów przez internet

Poszkodowani to przedsiębiorcy korzystający z formularzy PIT-36 i PIT-36L. Jak podaje rmf24.pl, ministerstwo finansów obiecuje, że formularz PIT-36 zostanie udostępniony "na przełomie lutego i marca". Jeśli chodzi o druk PIT-36L, to się on pojawić w formie interaktywnej w najbliższej przyszłości. Dokładny termin jest jednak nieznany. 

Sylwester Marzeń 2020 TVPPoseł KO podliczył Jacka Kurskiego. Prezes TVP zarobił ponad 2,7 mln zł

Przedsiębiorcy mogą składać zeznanie podatkowe w formie tradycyjnej. W tym przypadku zwiększy się jednak czas oczekiwania na zwrot podatku z maksymalnie 45 do 90 dni. Fiskus deklaruje jednak, że formularze PIT-36 będzie rozliczać w pierwszej kolejności. 

PIT-36 to formularz, który skierowany jest do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Za pośrednictwem PIT-36L rozliczają się zaś przedsiębiorcy, który wybrali liniową skalę podatkową. 

PIT 2021. Do kiedy zwrot podatku? 

Korzystanie z usługi Twój e-PIT znacznie przyspiesza czas oczekiwania na zwrot podatku. Po złożeniu zeznania podatki czeka się maksymalnie 45 dni od dnia złożenia deklaracji. Osoby, które zrobią to 30 kwietnia, czyli w ostatnim możliwym terminie, otrzymają nadpłatę w połowie czerwca. Na zwrot podatku z PIT-u złożonego w formie papierowej trzeba czekać już nawet 90 dni, zaś osoby kartę dużej rodziny otrzymają zwrot w ciągu 30 dni.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?

Więcej o: