"Nowy Ład to Stary Bałagan", "będą podwyżki podatków" - program PiS komentują politycy i dziennikarze

Nowy Ład ma być planem działań PiS na następne lata. Portal OKO.Press dotarł do założeń programu, w którym jednym z punktów jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Plan jest szeroko komentowany przez polityków i dziennikarzy, którzy niekiedy nawet są pozytywnie nastawieni do jego założeń, ale zwracają uwagę, że może być bardzo kosztowny.

Od paru tygodni głośno jest o nowym projekcie rządu Prawa i Sprawiedliwości, który nazywany jest Nowym Ładem. OKO.Press poinformował w niedzielę wieczorem nieoficjalnie, że najważniejsze założenia programu to:

  • wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • emerytury do 2,5 tys. zł bez podatku,
  • świadczenie w rodzaju "500 Plus" dla młodych.

"Był Program Morawieckiego będzie Ład Kaczyńskiego?"

Według nieoficjalnych doniesień Nowy Ład jest opracowywany w tajemnicy przed koalicjantami PiS z rządu Zjednoczonej Prawicy. 

Pod koniec marca konwencja programowa PiS, na której zostanie przedstawiony Nowy Polski Ład. Był Program Morawieckiego będzie Ład Kaczyńskiego?

- skomentował nowe plany polityk PSL i były poseł, Janusz Piechociński.

Pojawiają się też komentarze, że Nowy Ład może dać PiS kolejną kadencję przy władzy, a opozycja potrzebuje mocnej alternatywy dla propozycji partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Lewica z tymi imbami i opozycja ze swoimi dotychczasowymi postulatami - to niedługo się będzie mogła schować - jeśli taka będzie ofensywa prospołeczna zawarta w #NowyŁad. Jeśli opozycja nie przedstawi alternatywnego programu odbudowy Polski po pandemii - nie ma co kandydować

- uważa Jan Popławski, prawnik i były rzecznik stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". 

Ignacy Morawski, główny ekonomista "Pulsu Biznesu" zwraca jednak uwagę, że niemal rok temu, propozycję podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł przedstawił Rafał Trzaskowski. I wylicza, że koszty takiej operacji mogą sięgnąć 28 mld złotych. 

Według @oko_press PiS chce podnieść kwotę wolną w PIT do 30 000 zł. Brak szczegółów, ale zapewne będzie to jakaś wersja propozycji ... @trzaskowski_ (tak, jesteśmy w Polsce przecież). Jeżeli tak, to koszt może wynieść ok. 28 mld zł, opierając się na CenEA: https://cenea.org.pl/wp-content/uploads/2020/07/komentarz_070720201.pdf

- zauważa na Twitterze Morawski.

W dalszej części wpisu ekspert zwraca uwagę na małe znaczenie gospodarki w polskiej dyskusji politycznej i dodaje, że z oceną Nowego Ładu trzeba się wstrzymać, bo na pewno pojawią się też podwyżki podatków. Morawski jest zdania, że kluczowymi założeniami planu odbudowy po pandemii powinny być dofinansowanie ochrony zdrowia i edukacji.

Fakt, że program PiS w ostatnich latach pochodzi z programu opozycji pokazuje, że gospodarka ma małe znaczenie dynamiki konfliktu politycznego w Polsce
Z oceną trzeba poczekać na szczegóły, bo na pewno będą też podwyżki podatków/składek
Jakikolwiek poważny program gospodarczy po kryzysie epidemicznym nie może nie mieć na pierwszym planie dofinansowania ochrony zdrowia i edukacji. Jeżeli tego nie będzie na dużą skalę, to 0 proc. pozytywnej oceny.

- ocenia Ignacy Morawski. 

Wstrzymać z oceną programu postanowił się także Artur Dziambor, poseł Konfederacji, który zwrócił jednak uwagę, że takie poważne plany potrzebują konkretnych wyliczeń. 

Gdybym był złośliwym trollem partii władzy, to bym zapytał: A czy partia ma to policzone? Skąd weźmiecie na to pieniądze? Ale nie jestem ani złośliwy, ani nie jestem trollem, ani z partią władzy mi nie po drodze, dlatego powiem jedynie: oby bez 'kruczków'!

 - komentuje Artur Dziambor. 

Krytyka i nieufność wobec Nowego Ładu

Nowy Ład jako przekupstwo zinterpretował z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Maciej Lasek. 

To było do przewidzenia - #NowyŁad to #StaryBałagan - PiS nie ma pomysłu na państwo, nie ma pomysłu na gospodarkę. Niczego nie zbudowali, a jedyne co potrafią, to przekupywanie wyborców nie swoimi pieniędzmi.

- uważa Lasek. 

Z pewną radością, choć nieufnie do planów Prawa i Sprawiedliwości podchodzi redaktor naczelny portalu Biznes Alert Wojciech Jakóbik.

To świetnie, że po raz kolejny w historii pada obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku, tym razem w programie gospodarczym PiS pt. #NowyŁad. Uwierzę, jak zobaczę i mniej zapłacę

- ocenia Jakóbik.

Była dziennikarka TVN24 Karolina Hytrek-Prosiecka skupiła się natomiast na zwiększeniu do 7 proc. PKB (także jeden z postulatów PiS), środków przeznaczanych na ochronę zdrowia. Jej zdaniem podniesienie składki zdrowotnej dla najbogatszych, by sfinansować plany PiS, jest niezgodnie z polską konstytucją. 

Nowy Ład ma zapewnić dojście do 7 proc. PKB na system ochrony zdrowia poprzez podniesienie składki zdrowotnej dla najbogatszych - pisze @Gruca_Radoslaw. Mam wrażenie, że to sprzeczne z KRP.

 - można przeczytać na Twitterze Hytrek-Prosieckiej.

Więcej o: