Praca zdalna ustawowo uregulowana? "Standard ośmiogodzinnej pracy nie będzie wszechobecny"

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologi planuje wprowadzić przepisy, który unormuję tę kwestię. Co znajdzie się w nowych zapisach?

Pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na system pracy. Z racji obostrzeń wielu pracowników przeszło na tryb pracy zdalnej bądź hybrydowej. Według ekspertów ten model może w przyszłości stać się dominujący, zwłaszcza że ostatnie miesiące udowodniają, że praca w domu nie ma wpływu na zmniejszenie efektywności. 

Zobacz wideo Komunikator Zoom bije rekordy i budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczny?

Praca zdalna zostanie uregulowana. Co rząd zamierza wprowadzić? 

- Pewien standard pracy ośmiogodzinnej nie będzie już taki wszechobecny - powiedziała w programie "Rządowa ława" Iwona Michałek, wiceministra rozwoju, pracy i technologii, dodając, że z czasem coraz więcej osób będzie podpisywać umowy o pracę zdalną lub hybrydową. 

W związku z tym rząd pracuje nad ustawą, które ureguluje przepisy związane z pracą zdalną. Ustawa ma rozstrzygnąć kwestię kosztów związanych z wykonywaniem przez pracownika pracy zdalnej. Chodzi o wydatki na energię elektryczne czy koszty stałego dostępu do internetu oraz urządzeń mobilnych. Dodatkowo unormowana mogłaby być także kwestia sprzętu służbowego wykorzystywanego w domu.  

Na razie nie wiadomo, jednak kiedy przepisy wejdą w życie. 

Praca zdalna możliwa, ale tylko za obopólną zgodną 

Wiceministra Iwona Michałek dostrzega wiele zalet pracy zdalnej. Stwierdziła, że to szansa dla osób, które muszą przebywać w domu z racji opieki nad dzieckiem bądź osobą niepełnosprawną. Według niej ten model pracy może zostać wprowadzony za zgodą zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Oznacza to, że z jednej strony pracodawca nie może skierować pracowników na przymusową pracę zdalną, ale wniosek o pracę zdalną ze strony pracownika nie musi być dla pracodawcy wiążący. 

Więcej o: