Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. Uchwała frankowa SN przeniesiona

Z powodu choroby prezes Małgorzaty Manowskiej zaplanowana na 25 marca rozprawa Izby Cywilnej SN ws. kredytów frankowych została odwołana. Jej nowy termin wyznaczono na 13 kwietnia.

Posiedzenie Izby Cywilnej jest kluczowe w ciągnącej się przez lata sprawie frankowiczów, gdyż ma rozstrzygnąć rozbieżności w orzecznictwie w przypadku spraw frankowych. Izba odpowie na kluczowe dla spraw frankowych kwestie w celu wypracowania jednolitych reguł orzekania. Zaplanowane na 25 marca posiedzenie zostało przełożone na 13 kwietnia. 

Zobacz wideo Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Prawnik wyjaśnia szczegóły

Uchwała frankowa przeniesiona na 13 kwietnia 

Jak informuje "Rzeczpospolita", powodem zmiany terminu jest zachorowanie pierwszej prezes SN Małgorzaty Manowskiej na COVID-19. 

"W związku z trwającą hospitalizacją Pierwszego Prezesa SN, Zarządzeniem nr 31/2021 z dnia 17 marca 2021 r. termin posiedzenia całego składu Izby Cywilnej w sprawie z wniosku Pierwszego Prezesa SN o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych (sygn. akt III CZP 11/21) został zmieniony z dnia 25 marca 2021 r. na dzień 13 kwietnia 2021 r. - podaje SN, informując także, że czynności w tej sprawie podejmowane są terminowo. 

Frankowicze czekają na wyrok. Przeniesienie posiedzenia już wcześniej było realne 

Ostatnio informowaliśmy za "Dziennikiem Gazetą Prawną", że kluczowy dla frankowiczów wyrok może zapaść w innym niż zapowiadano terminie. Według doniesień dziennika sędziowie ze "starego rozdania" obawiają się wspólnego orzekania z osobami powołanymi według zasad ustanowionych przez PiS. O wspólne orzekanie Izby Cywilnej z nową Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych postulowała Małgorzata Manowska, I prezes SN.

Wyjściem z proponowanych wyjść z patowej sytuacji było przełożenie terminu posiedzenia i wypowiedzenie się ws. frankowiczów po tym, jak NSA zająłby stanowisko ws. osób powołanych na podstawie nowych przepisów. 

Więcej o: