Daniel Obajtek żył za 4 tys. zł miesięcznie? Trela: Magik i oszust w jednym

Z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Daniela Obajtka wynika, że przez ponad 20 lat utrzymywał się on średnio za ok. 4 tys. złotych na rękę miesięcznie. "Magik i oszust w jednym" - skomentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

"Pan Obajtek wydał przez 23 lata na zakup nieruchomości 5,7 mln zł. Zarobił w tym czasie 6,8 mln zł, jest współwłaścicielem 38 nieruchomości. Po zakupach zostało mu 1,1 mln zł, rocznie ponad 47 tys. zł miesięcznie ok. 4 tys. zł - na utrzymanie siebie i majątku. Magik i oszust w jednym" - podsumował na Twitterze Tomasz Trela. 

Obajtek utrzymywał się średnio za 4 tys. zł miesięcznie

Utrzymanie się za ok. 4 tys. złotych nie jest w Polsce niczym dziwnym. Jak wynika z danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w lutym 2021 r. wyniosło 5568,82 zł brutto, co przy umowie o pracę daje na rękę właśnie około 4 tys. zł. Pamiętajmy, że wielu naszych rodaków musi utrzymać się za kwotę jeszcze niższą. Jak podkreślił w swoim tweecie reporter radia TOK FM, Jakub Mendek "większość ludzi w tym kraju ma mniej".

"Ale większość z nich za cztery koła nie kupuje i utrzymuje, nawet etapami i nawet przerzucając między członkami rodziny, takiej ilości nieruchomości" - zaznaczył.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprawie Obajtka: Jest jak najlepszy kryminał

"Obajtek wydał na nieruchomości 5,7 mln przez 22 lata. W tym czasie zarobił 6,8 mln. Miesięcznie zostaje 4,1 tysiąca złotych. Biorąc pod uwagę podatki od nieruchomości, czynsze i koszty utrzymania to nie starczało do pierwszego. Dziękuję za uwagę i proszę o list dziękczynny" - napisał poseł Lewicy Maciej Gdula.

"W latach 1998-2020. Zarobki netto: 6,8 mln. Zakupy: 5,7 mln. 38 nieruchomości. Czyli na życie, opłaty i raty kredytów wydał przez 23 lata 1,1 mln zł. Miesięcznie ok. 3900. Rata jednego tylko kredytu to 14 tys. Spina się, nie ma co" - skomentował dziennikarz Jacek Liberski.

Daniel Obajtek ujawnia majątek

Z zeznań majątkowych Daniela Obajtka wynika, że jego dochód od 1998 do 2020 roku wyniósł prawie 6 milionów 800 tysięcy złotych, w tym ponad 5 milionów w ciągu ostatnich czterech lat. W tym czasie zaciągał też pożyczki, między innymi w banku, na kwotę 800 tysięcy złotych oraz u osoby prywatnej, na kwotę ponad pół miliona złotych. Ponad 200 tysięcy złotych otrzymał w darowiznach od rodziny.

Zarobione pieniądze Daniel Obajtek inwestował głównie w nieruchomości - jest właścicielem między innymi domu w Łebie za 1,7 miliona złotych, budynku w Sasinie za ponad pół miliona złotych oraz działki w Szymonce wartej 600 tysięcy złotych, figuruje także jako współwłaściciel mieszkania w Warszawie, wartego 1,3 miliona złotych. W ramach inwestycji Daniel Obajtek kupił także działki między innymi w rodzinnej Stróży, w Myślenicach, Kopalinie, Lanckoronie, Łężkowicach, Borkowie i Antonowie, o wartości od 5 do 250 tysięcy złotych.

Daniel ObajtekObajtek ujawnia majątek. Większość z zarobionych 7 mln uzyskał za rządów PiS

Więcej o: