Ceny paliw niedługo mogą być niższe. Ropa mocno w dół

Cena hurtowa oleju napędowego Orlenu spadła poniżej 4 złotych za litr. W środę kurs otwarcia europejskiej ropy Brent spadł poniżej 61 dolarów za baryłkę.

Cena oleju napędowego Orlenu w środę wyniosła 3,97 zł za litr. W efekcie tej zmiany na niektórych stacjach paliw - szczególnie tych hipermarketowych, ceny detaliczne zeszły już poniżej 5 zł. Najmniej za olej napędowy zapłacimy na stacji Auchan w Zielonej Górze - 4,84 zł. A za Pb95 na stacji Pieprzyk w Opolu - 4,88 zł - tak wynika z danych serwisu cenapaliw.pl.

Zobacz wideo "Produkcja paliwa wodorowego może wytworzyć milion miejsc pracy w UE"

Ceny ropy spadają na całym świecie. Powodem m.in. ograniczona mobilność

Niższe ceny hurtowe paliw Orlenu to reakcja na spadki ceny ropy na świecie. W środę o godz. 14 cena ropy Brent wyniosła ok. 63 dolarów za baryłkę. "Utrzymująca się słaba popytowa strona rynku ropy naftowej, problemy z programem szczepień przeciwko koronawirusowi w Europie oraz stosunkowo pesymistyczne dla rynku średnioterminowe prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) spowodowały w końcu spadek cen ropy naftowej. Zdaniem IEA światowy popyt na ropę osiągnie w 2026 roku poziom 104,1 mln bbl/d w porównaniu z 91 mln bbl/d w roku 2020. Blisko 1/3 tego wzrostu przypadnie jednak na biopaliwa i kondensat gazu ziemnego" - pisał w piątek BM Reflex.

"Europa kontynentalna zaostrza środki dotyczące koronawirusa, a tym samym jeszcze bardziej ogranicza mobilność. Może to mieć odpowiednio negatywny wpływ na popyt na ropę” - podali analitycy Commerzbank w nocie do inwestorów. - Ceny fizyczne ropy są niższe od sugerowanych przez kontrakty terminowe już od kilku tygodni - powiedział Reutersowi Lachlan Shaw, szef działu badań towarowych w National Australia Bank. To może sugerować, że popyt jest niższy niż notowania instrumentów finansowych na ropę. 

Więcej o: