Kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin, Ethereum itp.) z roku na rok zyskują na popularności. Początkowo nawet nie zastanawiano się nad formą ich opodatkowania, jednak znaczący wzrost ich wartości oraz popyt sprawiły, że temat ten stał się bardzo poszukiwany.
Ustawodawca dokonał w ostatnim czasie sporo zmian w zakresie opodatkowania kryptowalut, dlatego ich posiadacze, którzy dokonują transakcji z ich wykorzystaniem, powinni uważnie śledzić zmiany przepisów podatkowych. Należy pamiętać, że od 2020 rozliczenie kryptowaluty odbywa się na zmienionych zasadach, w stosunku do lat wcześniejszych.
Jeśli zastanawiasz się, jak w legalny sposób uniknąć podatku od kryptowalut, to jest to praktycznie niemożliwe. Zaostrzenie przepisów podatkowych sprawiło, że wszelkie dochody, jakie uzyskuje podatnik podlegają, odpowiedniemu opodatkowaniu. Podatek Belki, bo o nim mowa, obejmuje wszelkie transakcje związane z walutami wirtualnymi, czyli kryptowalutami.
Podatnik, będący osobą fizyczną, jest zobowiązany rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej przychody i koszty poniesione z tytułu transakcji kryptowalutami. Obie te kategorie rozliczane są z wykorzystaniem PIT-38 w źródle kapitały pieniężne.
Podatek od kryptowalut wynosi dokładnie 19 proc. podstawy. Co rozumiemy pod tym stwierdzeniem? Otóż jest to 19 proc. przychodu, po odjęciu od niego kosztów uzyskania przychodu. Kwoty podstawy opodatkowania nie można jednak obniżać o wartość ulg i odliczeń podatkowych.
Podatku od kryptowaluty nie trzeba płacić w trakcie roku - rozlicza się go dopiero na jego koniec, w deklaracji rocznej i płaci wyłącznie roczny podatek od całości rozliczeń.
Oznacza to de facto, że jeśli podatnik w jednym miesiącu uzyskał dochód ze sprzedaży, a w kolejnym poniósł koszty wyższe niż przychód, to w ostatecznym rozrachunku kwoty te porównuje się w zeznaniu rocznym, a w deklaracji rocznej płaci się podatek od różnicy ze wszystkich transakcji zawartych w ciągu roku.
Specjaliści w dziedzinie kryptowalut wskazują, że tak naprawdę nie ma obecnie żadnych przesłanek, które umożliwiłyby ominięcie podatku od kryptowalut. Z urzędem skarbowym rozliczyć powinien się każdy, kto w roku podatkowym uzyskał zysk z handlu kryptowalutami. Nie ma też ustalonej żadnej kwoty minimalnej wolnej od zapłaty podatku od takich transakcji.
Składając roczne rozliczenie związane z opodatkowaniem kryptowalut należy pamiętać o kilku kwestiach: