Podatek od kryptowalut. Czy musisz go odprowadzić?

Podatek od kryptowalut to danina, której opłacenie ciąży na osobie, która uzyskała w danym roku podatkowym przychód z tytułu transakcji kryptowalutami. Jak opłacić taki podatek? Czy są sposoby, by go uniknąć?

Kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin, Ethereum itp.) z roku na rok zyskują na popularności. Początkowo nawet nie zastanawiano się nad formą ich opodatkowania, jednak znaczący wzrost ich wartości oraz popyt sprawiły, że temat ten stał się bardzo poszukiwany.

Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

Kryptowaluty: podatek, który należy bezwzględnie opłacić

Ustawodawca dokonał w ostatnim czasie sporo zmian w zakresie opodatkowania kryptowalut, dlatego ich posiadacze, którzy dokonują transakcji z ich wykorzystaniem, powinni uważnie śledzić zmiany przepisów podatkowych. Należy pamiętać, że od 2020 rozliczenie kryptowaluty odbywa się na zmienionych zasadach, w stosunku do lat wcześniejszych. 

Jak uniknąć podatku od kryptowalut?

Jeśli zastanawiasz się, jak w legalny sposób uniknąć podatku od kryptowalut, to jest to praktycznie niemożliwe. Zaostrzenie przepisów podatkowych sprawiło, że wszelkie dochody, jakie uzyskuje podatnik podlegają, odpowiedniemu opodatkowaniu. Podatek Belki, bo o nim mowa, obejmuje wszelkie transakcje związane z walutami wirtualnymi, czyli kryptowalutami

Podatek od bitcoina: jak opłacić?

Podatnik, będący osobą fizyczną, jest zobowiązany rozliczyć w rocznej deklaracji podatkowej przychody i koszty poniesione z tytułu transakcji kryptowalutami. Obie te kategorie rozliczane są z wykorzystaniem PIT-38 w źródle kapitały pieniężne.

Podatek kryptowaluty: ile wynosi?

Podatek od kryptowalut wynosi dokładnie 19 proc. podstawy. Co rozumiemy pod tym stwierdzeniem? Otóż jest to 19 proc. przychodu, po odjęciu od niego kosztów uzyskania przychodu. Kwoty podstawy opodatkowania nie można jednak obniżać o wartość ulg i odliczeń podatkowych.

Podatku od kryptowaluty nie trzeba płacić w trakcie roku - rozlicza się go dopiero na jego koniec, w deklaracji rocznej i płaci wyłącznie roczny podatek od całości rozliczeń.

Oznacza to de facto, że jeśli podatnik w jednym miesiącu uzyskał dochód ze sprzedaży, a w kolejnym poniósł koszty wyższe niż przychód, to w ostatecznym rozrachunku kwoty te porównuje się w zeznaniu rocznym, a w deklaracji rocznej płaci się podatek od różnicy ze wszystkich transakcji zawartych w ciągu roku. 

Jak ominąć podatek od kryptowalut?

Specjaliści w dziedzinie kryptowalut wskazują, że tak naprawdę nie ma obecnie żadnych przesłanek, które umożliwiłyby ominięcie podatku od kryptowalut. Z urzędem skarbowym rozliczyć powinien się każdy, kto w roku podatkowym uzyskał zysk z handlu kryptowalutami. Nie ma też ustalonej żadnej kwoty minimalnej wolnej od zapłaty podatku od takich transakcji.

Opodatkowanie kryptowalut: o czym należy pamiętać?

Składając roczne rozliczenie związane z opodatkowaniem kryptowalut należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • dochody z kryptowalut mogą być rozliczane i sumowanie jedynie z innymi dochodami z tego samego tytułu;
  • koszty ponoszone z tytułu obrotu kryptowalutami mogą być zsumowane tylko z kosztami z tego samego tytułu;
  • różnica pomiędzy dochodem a kosztami uzyskania dochodu może być rozliczana jedynie w odniesieniu do kryptowalut;
  • nadwyżka kosztów uzyskania dochodów przenoszona jest na kolejny rok rozliczeniowy.
Więcej o: