Czy w szpitalach zabraknie tlenu? Kosiniak-Kamysz apeluje do Orlenu, a resort zdrowia uspokaja

Wraz ze wzrostem liczby osób hospitalizowanych, rośnie także zapotrzebowanie na tlen techniczny. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do PKN Orlen o zwiększenie jego produkcji. Naftowy koncern oraz Ministerstwo Zdrowia uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą.

Polska zmaga się z trzecią falą pandemii koronawirusa. Z każdym dniem zwiększa się procent wykorzystywanych respiratorów. Obecnie zajętych jest 2 985, czyli około 80 proc. Rosnąca liczba hospitalizowanych pacjentów, którzy wymagają tlenoterapii, sprawia, że istnieje ryzyko niedoboru tlenu w szpitalach, podobnie jak miało to miejsce w czasie jesiennej fali pandemii koronawirusa.

Zobacz wideo Szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 została publicznie zatwierdzona do użytku międzynarodowego [ENG]

Koronawirus w Polsce. Władysław Kosiniak-Kamysz: Brakuje tlenu w szpitalach

W ubiegłym tygodniu o niedoborach tlenu alarmował Władysław Kosiniak-Kamysz. "Już brakuje tlenu w szpitalach, a szczyt III fali pandemii dopiero przed nami. PKN Orlen musi PILNIE zwiększyć produkcję tlenu technicznego i dostarczyć go producentom. Nie ma na co czekać! Stawką jest życie tysięcy chorych" - napisał na Twitterze. 

Orlen jest jednym z siedmiu producentów tlenu technicznego w Polsce, a tygodniowe moce produkcyjne zakładów w Płocku i Włocławku wynoszą do 450 ton gazu. W odpowiedzi na pytanie portalu wnp.pl państwowa firma poinformowała, że "obecnie odbiory tlenu  przez podmioty zewnętrzne realizowane są zgodnie z założonymi harmonogramami, a podaż pokrywa możliwości logistyczne i magazynowe naszych odbiorców". 

Blokada Kanału Sueskiego. Ta sama firma w 1992 roku 'zgubiła' na oceanie 28 tys. gumowych kaczek Kanał Sueski. Ta sama firma "zgubiła" na oceanie 28 tys. gumowych kaczek

Rośnie zapotrzebowanie na tlen medyczny. MZ ocenia, że sytuacja jest pod kontrolą

Potwierdza to także Ministerstwo Zdrowia. Resort przypomina, że Adam Niedzielski podjął z wytwórcami decyzję o uruchomieniu dodatkowych linii technicznych produkcji tlenu. Dodatkowo rządowe instytucje stworzyły w każdym województwie banki tlenu. Wszystkie te działania powinny zaspokoić obecne zapotrzebowanie.

Więcej o: