Sklepy budowlane miały być zamknięte, a prowadzą "sprzedaż parkingową". Związkowcy oburzeni

Od poprzedniej soboty, gdy wprowadzono lockdown w całej Polsce, zamknięte miały być sklepy budowlane. Tyle w teorii, bo w praktyce prowadzą tzw. sprzedaż parkingową. Związkowcy Castoramy są oburzeni i zawiadomili już policję i sanepid.

Od 27 marca rygorystycznymi obostrzeniami objęty został cały kraj. Wprowadzono m.in. nakaz zamknięcia sklepów budowlanych. Sklepy obchodzą ten nakaz prowadząc sprzedaż internetową z osobistym odbiorem.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy toną przez lockdown i liczą straty w miliardach. "Studio Biznes" pyta o koło ratunkowe

Castorama i Leroy Merlin działają mimo obostrzeń

W Castoramie można zrobić zakupy, by chwilę później odebrać je na parkingu przed sklepem. 

Nasza organizacja na pewno nie będzie popierała tzw. sprzedaży parkingowej z wykorzystaniem pracowników stojących przed sklepami. Straszenie postojowym i płatnością 60% pensji, to bezczelna próba manipulacji. Przy sprzedaży internetowej i funkcjonowaniu sklepów jest to niemożliwe

- napisało na facebooku NSZZ Solidarność w Castorama Polska. 

Związkowcy przypominają także, że Castorama w ramach tarczy otrzymała 71 mln zł, mimo progresji sprzedaży rok do roku. Dodają, że nic z tych środków nie trafiło do pracowników. Związkowcy załączyli również wytyczne firmy dla pracowników, z których wynika, że mimo obostrzeń mają prowadzić oni pełną obsługę zamówień oraz serwis usługowy bez wyjątków, w tym zwroty, reklamacje, dorabianie kluczy czy docinanie drewna. Wszystkie te czynności niewątpliwie wymagają kontaktu z klientem, co naraża pracowników na zarażenie się koronawirusem. 

IKEA w Szczecinie jest praktycznie gotowa do otwarcia Sklepy budowlane Obi, IKEA, Castorama czy Leroy Merlin a lockdown

Sprzedaż z odbiorem w przygotowanych punktach prowadzi również Leroy Merlin. Odbiór towaru następuje przed sklepem i - jak wynika ze zdjęć, które w komentarzach załączają klienci - na parkingach jest tłoczno. 

RTV Euro AGD 'leje na obostrzenia'. 'Jesteśmy sklepem spożywczym' RTV Euro AGD otwarte mimo obostrzeń? "Jesteśmy sklepem spożywczym"

Otwarte sklepy budowlane. Sprawą zajmuje się sanepid i policja

Związkowcy z Castoramy poinformowali również, że w tej sprawie złożyli już kilka zgłoszeń. Policja prowadzi czynności wyjaśniające. Sanepid natomiast ma podzielać zdanie związkowców i twierdzić, że w obecnej sytuacji pracownicy nie powinni mieć kontaktu z klientami. Instytucja zapowiedziała również interwencję u organów, które wydały rozporządzenie. Jej celem ma być weryfikacja przepisów i ewentualne doprecyzowanie ich, by uniknąć sytuacji, jakie obecnie mają miejsce w sklepach budowlanych. 

Więcej o: