Belka o inflacji: Koszty mogą być paskudne. "Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli nad nią zapanować"

- Inflacja kilkuprocentowa to jest coś, z czym można żyć. Ale jak ona się wymknie spod kontroli i trzeba z nią walczyć, to koszty społeczne i ekonomiczne tego mogą być paskudne, wielkie - mówił w Gazeta.pl prof. Marek Belka, eurodeputowany Koalicji Europejskiej, były premier i prezes NBP. Posłuchaj fragmentu rozmowy.
Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Według byłego prezesa Narodowy Bank Polski powinien zasygnalizować możliwość podniesienia stóp procentowych w Polsce. - Inflacja kilkuprocentowa to jest coś, z czym można żyć. Ale jak ona się wymknie spod kontroli i trzeba z nią walczyć, to koszty społeczne i ekonomiczne tego mogą być paskudne, wielkie. Myśmy to przeżyli na początku dekady lat dziesiątych, 2010 i dalej, kiedy Radzie Polityki Pieniężnej udało się skutecznie zwalczyć inflację ponad dziesięcioprocentową do poziomu 2-3 procent, ale koszt tego był olbrzymi. Pamiętamy, gospodarka wpadła wtedy właściwie w stagnację. Na szczęście nie w recesję, ale w stagnację - dodał prof. Marek Belka. 

Inflacja w marcu wyniosła 3,2 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To wyraźny wystrzał w porównaniu z poprzednim miesiącem - w lutym mieliśmy inflację na poziomie 2,4 proc. 

Więcej o: