Resort zdrowia chce odzyskać zaległe 50 mln zł za respiratory. Jest wniosek do komornika

Resort zdrowia przekazał komornikowi wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w sprawie respiratorów spółki E&K zajętych w lutym na lotnisku Okęcie oraz środków zamrożonych na kontach firmy - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM. Połowę zaległych pieniędzy ministerstwo może odzyskać już w przyszłym tygodniu.

Skierowanie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego było możliwe dzięki decyzji sądu, który prawomocnie potwierdził wysokość długu firmy E&K wobec Ministerstwa Zdrowia. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przedsiębiorstwo miało dostarczyć do Polski 1,2 tys. respiratorów. Po otrzymaniu zaliczki w kwocie około 150 milionów złotych E&K sprowadziła do kraju jedynie 200 urządzeń. Według "Gazety Wyborczej" i "Rzeczpospolitej", właściciel przedsiębiorstwa był w przeszłości zamieszany w handel bronią.

Zobacz wideo Wiceminister zdrowia: 14 kwietnia podpisaliśmy umowę na 1241 respiratorów. Spółka nie wywiązała się z terminów dostaw

Ministerstwo Zdrowia chce odzyskać środki za respiratory. Resort zwrócił się do komornika

Jak informuje RMF FM, przedsiębiorstwo ma do spłacenia jeszcze ponad 50 mln zł z tytułu niewywiązania się z umowy. Połowa tej kwoty, pochodząca z zamrożonych kont bankowych E&K, ma trafić do resortu zdrowia w przyszłym tygodniu.

- Kolejne 25 mln zł ma pochodzić z postępowania egzekucyjnego dotyczącego 418 respiratorów. Tutaj prosiłbym o wstrzemięźliwość - bo tu jeszcze kwestia po pierwsze wyceny, po drugie decyzji o dalszym postępowaniu z tym sprzętem, który wówczas będzie już we władaniu Ministerstwa Zdrowia - powiedział w rozmowie z rozgłośnią Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Nie jest wykluczone, że respiratory nie zostaną spieniężone, tylko wykorzystane do walki z epidemią koronawirusa. 

Przypomnijmy, że w lutym na lotnisku Okęcie w Warszawie komornik zajął na rzecz roszczeń resortu zdrowia 418 respiratorów należących do firmy E&K. Według nieoficjalnych informacji PAP, każde z urządzeń było warte minimum 25 tys. euro. Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał właścicieli zatrzymanego majątku do wpłaty odpowiedniej, ustalonej przez sąd kwoty za każde z urządzeń, które zostanie sprzedane. 

Respiratory PAP: Sąd zabezpieczył roszczenia resortu zdrowia za niedostarczone respiratory

Więcej o: