Jarosław Gowin zapowiada wsparcie dla Warmii i Mazur. Kwota ma wynieść nawet 200 mln zł

W przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł - zapowiedział w czwartek minister rozwoju Jarosław Gowin.

Lockdown spowodowany koronawirusem ma wpływ na każdy aspekt życia. Warmia i Mazury to pierwszy w Polsce obszar, który z powodu pandemii COVID-19 został objęty regionalnymi obostrzeniami.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Jarosław Gowin: Przedstawię projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego kwoty 200 mln zł 

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii mówił, że pandemia uderza nie tylko w polskie firmy, ale również w kondycję całego społeczeństwa i samorządów. Jak ocenił, zwłaszcza w tych regionach, które w stosunkowo dużym stopniu opierają swój rozwój na branżach szczególnie dotkniętych kryzysem, zwłaszcza turystyce.

Przypomniał, że z jego inicjatywy rząd przyjął program pomocy dla gmin górskich, gdzie - jak mówił - skala kryzysu gospodarczego dotykającego nie tylko firmy, ale całe społeczności lokalne i samorządy jest szczególnie duża. Przypomniał też, że kilka tygodni temu ze względów sanitarnych rząd zdecydował, żeby woj. warmińsko-mazurskie - jako jedyne wówczas - było objęte znacznie szerszym lockdownem niż reszta Polski.

- Ta decyzja była niezbędna, z punktu widzenia medycznego w pełni uzasadniona i widać już po statystykach, że daje tu na Warmii i Mazurach dobre efekty - zaznaczył.

Podkreślił, że jego zdaniem wynikające z tego straty gospodarcze, które ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy, powinny być zrekompensowane. Dodał, że jest to ocena zarówno jego, jak i struktur Porozumienia z Warmii i Mazur, w tym posłów Wojciecha Maksymowicza i Michała Wypija. - Dlatego w przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów woj. warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 mln zł - zapowiedział.

Jak mówił, liczy, że ten projekt zostanie poparty "ponad podziałami" przez wszystkich parlamentarzystów z Warmii i Mazur, zwłaszcza z PiS i Zjednoczonej Prawicy.

Pandemia i dodatkowe obostrzenia "dotknęły Warmię i Mazury w minionym miesiącu w sposób szczególnie dotkliwy"

- Liczę też na to, że moje koleżanki i koledzy z rządu przychylą się do tej inicjatywy. Dlatego, że te 200 mln zł to są środki niezbędne dla Ziemi Warmińsko-mazurskiej do tego, żeby w obszarze samorządowym zniwelować przynajmniej część strat wynikających z pandemii i dodatkowych obostrzeń, które z uzasadnionych powodów, ale dotknęły Warmię i Mazury w minionym miesiącu w sposób szczególnie dotkliwy - stwierdził.

Jak zauważył, jest to projekt uchwały Rady Ministrów, więc wymaga akceptacji całego rządu. Dodał, że jest w tej sprawie dobrej myśli, bo kwota, która miałaby trafić na Warmię i Mazury jest oparta o precyzyjnie wyliczenia ministerstwa dotyczące zestawienia skali strat wynikających z decyzji o regionalnym lockdownie ze skalą strat, które poniosły gminy górskie.

Polityk mówił, że mają być to środki dla samorządów, a program jest wzorowany na programie wsparcia dla gmin górskich, który był pozytywnie oceniany przez samorządowców. - Mam nadzieję, że analogiczny program zrealizujemy tutaj na Warmii i Mazurach - dodał.

Gowin zapowiedział w Olsztynie, że Porozumienie zaproponowało, żeby w projekcie Nowego Ładu wprowadzić w sposób stały dodatkową subwencję rozwojową dla samorządów. - I wierzę, że to rozwiązanie zostanie poparte przez cały obóz Zjednoczonej Prawicy - stwierdził.

Jarosław Gowin o tym, co czeka branżę turystyczną w nadchodzącym czasie

Minister odniósł się też do pytań dziennikarzy o sytuację branży turystycznej w kolejnych miesiącach.

- Mam nadzieję, że już podczas wakacji rygory sanitarne będą zdecydowanie mniejsze. Nie mówię, że będą zniesione, ale liczę na to, że będą na tyle mniejsze, że będzie można korzystać z ośrodków wczasowych, z hoteli, z agroturystyki - powiedział.

Zdaniem uczestniczącego w konferencji posła Michał Wypija, pula 200 mln zł, jaka miałaby być przeznaczona dla regionu, została wyliczona na podstawie wsparcia przyznanego gminom górskim i pozwoli w analogiczny sposób pomóc warmińsko-mazurskim samorządom.

- Oczywiście całą decyzję musi już podjąć pan premier Mateusz Morawiecki, ale jest przygotowany wniosek, jest przygotowane instrumentarium, są przygotowani urzędnicy do tego, żeby ten proces przekazywania środków wdrożyć - powiedział.

Z kolei poseł Wojciech Maksymowicz ocenił, że szansą rozwojową dla regionu może być połączenie turystyki z opieką nad ludźmi, którzy potrzebują wsparcia, czyli z fizjoterapią, rehabilitacją czy leczeniem uzdrowiskowym.

- Sądzę, że niebawem, kiedy pokonamy pandemię, to będzie właśnie miejsce, gdzie powinniśmy dać ofertę ludziom z całej Polski dla rehabilitacji pocovidowej i w ogóle rehabilitacji, bo przecież będą też inne problemy cywilizacyjne - mówił.

Program Funduszy Norweskich dla Warmii i Mazur? 

Zastępca prezesa PARP Marcin Czyża przypomniał, że w marcu ogłoszono wyniki naboru trzech schematów w ramach programu Funduszy Norweskich, który jest wart prawie 100 mln euro.

- Dla regionu Warmii i Mazur szczególnie pozytywna okazała się ocena wniosków z formatu Innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich, z którego 60 proc. inwestycji powstanie w tym regionie. W ramach tej dotacji przedsiębiorcy będą mogli inwestować np. w ekomariny - mówił.

Przypomniał, że trwają prace nad nową perspektywą unijną, a tylko z programu dedykowanego dla Polski Wschodniej alokacja, która będzie przypisana dla PARP, to ponad 1 mld 400 mln zł. Przekazał też, z będącego w fazie oceny Programu badania na rynek przedsiębiorcy mają do dyspozycji 500 mln zł, a przedsiębiorcy z Warmii i Mazur złożyli 57 wniosków. - Sądzę, że to będą również pieniądze, które przyczynią się do rozwoju regionu i będzie to początek w budowaniu nowoczesnej gospodarki Warmii i Mazur - stwierdził.

Warmińsko-mazurskie - pierwsze w Polsce województwo z regionalnym lockdownem

Warmińsko-mazurskie jako pierwsze województwo w kraju było od 27 lutego objęte regionalnym lockdownem. Od tego czasu zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe i ograniczono działalność galerii handlowych. Potem takie ograniczenia wprowadzono również w województwach: pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

Od 20 marca obostrzenia epidemiczne obowiązują na terenie całego kraju. Zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola; uczniowie uczą się zdalnie. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia.

PAP, autor: Marcin Boguszewski

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: