Majówka rozpoczyna się w sobotę. Kto może otrzymać dodatkowe wolne za 1 maja?

Tegoroczna majówka rozpoczyna się w sobotę. Dzień wolny przypada więc tylko w poniedziałek 3 maja. Kto otrzyma dodatkowe wolne za Święto Pracy 1 maja?

Na początek maja przypada Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) oraz Święto Konstytucji 3 maja. Zgodnie z Kodeksem Pracy oba te dni są ustawowo wolne. Zasady te dotyczą jednak jedynie osób zatrudnionych na umowie o pracę

W tym roku 1 maja to sobota, a 3 maja poniedziałek. Majówka rozpoczyna się więc w weekend, co skraca  możliwy czas wypoczynku, który nie wliczałby się w płatne dni urlopowe. 

Zobacz wideo Dr Sutkowski: Ochrona zdrowia zamiast majówki będzie miała dyżuring albo balkoning

Majówka. Kto otrzyma wolne za wypadające w sobotę 1 maja Święto Pracy?

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeku Pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin”. Oznacza to w praktyce, że jeśli święto wypada w sobotę, to pracownik może odebrać jeden dodatkowy dzień płatnego urlopu w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Najczęściej okres ten jest miesięczny, więc wolne należy odebrać w maju. 

Tym samym osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje wolne za sobotę 1 maja. Wykorzystując je we wtorek 4 maja, można wydłużyć sobie majówkę do czterech dni. 

Czy będzie można wyjechać na majówkę? Obostrzenia do 3 maja

Rząd wydłużył niemal wszystkie obostrzenia do 25 kwietnia. Zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych potrwa jednak co najmniej do 3 maja, gdy kończy się majówka. 

Dni wolne 2021 r. 

W 2021 roku jeszcze tylko jeden dzień wolny od pracy przypada w sobotę. Jest to drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia. Pozostałe święta i dni wolne od pracy w 2021 roku to:

  • 23 maja - Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki (niedziela);
  • 3 czerwca - Boże Ciało (czwartek);
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (niedziela);
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych (poniedziałek);
  • 11 listopada - Święto Niepodległości (czwartek);
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie (sobota);
  • 26 grudnia - Boże Narodzenie (niedziela)
Więcej o: