Prawie 48 mln złotych kary. Sąd skazał twórcę pirackiego serwisu z filmami

25-letni mężczyzna przez cztery lata prowadził serwis internetowy, w którym oferował dostęp do ponad 62 tysięcy filmów i seriali. Jego strona miała ok. 300 tys. użytkowników korzystających z płatnego dostępu do zasobów. Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał mężczyznę za nielegalne rozpowszechnianie filmów i seriali - zapłaci on karę w wysokości ponad 47 mln złotych.

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał wyrok w sprawie właściciela serwisu, w którym użytkownicy mogli oglądać filmy i seriale. 25-latek wszystkie materiały ściągał nielegalnie z innych serwisów, narażając na straty właścicieli praw autorskich. Mężczyzna zapłaci ponad 47 milionów złotych kary.

Zobacz wideo Te premiery zostały przełożone przez pandemię. Na co warto czekać?

Sąd zdecydował: kara pozbawienia wolności w zawieszeniu i odszkodowanie

Straty, które ponieśli dystrybutorzy, szacowano na początku na 3 miliony złotych, ale ostatecznie ilość poszkodowanych wzrosła do 30, a kwota do ponad 47 milionów - informuje Polska Agencja Prasowa. Decyzją Sądu Okręgowego mężczyzna otrzymał karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, będzie musiał też wypłacić dystrybutorom kwotę równą oszacowanym stratom. 

Pirackie filmy. Prowadził stronę cztery lata, sam napisał program komputerowy

25-latek prowadził serwis filli.cc od 2015 do 2019 roku. Sam napisał program komputerowy, za pomocą którego pobierał filmy i seriale z innych serwisów, a następnie umieszczał na swoim portalu, do którego użytkownicy kupowali płatny dostęp.

Premier Mateusz MorawieckiRegionalizacja? Polska wciąż w strefie czerwonej, najgorzej na Śląsku

Został zatrzymany przez podlaskich policjantów zajmujących się cyberprzestępczością jesienią 2019 roku, a w jego mieszkaniu zabezpieczono sprzęt komputerowy, na którym pracował. Oprócz tego zajęto 42 tysiące złotych w gotówce i blisko 180 tysięcy złotych na jego kontach bankowych. Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ skierowała akt oskarżenia do Sądu Okręgowego i wniosła o karę 3,5 roku pozbawienia wolności bez zawieszenia, a także o zapłatę właścicielom praw autorskich ponad 47 mln złotych.

Mężczyźnie postawiono zarzut nielegalnego rozpowszechniania filmów i seriali, a do tego zarzut prania brudnych pieniędzy. Okazało się, że za fundusze zarobione na stronie internetowej kupował kryptowaluty i nieruchomości. 25-latek przyznał się do wszystkich zarzutów.

Kursy walut 21.04. Euro i funt stabilnie, dolar w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka]Kursy walut 21.04. Euro i funt stabilnie, dolar w górę [Kurs dolara, funta, euro, franka]

Więcej o: