Wakacje w Polsce. "Stan rezerwacji prezentuje się mizernie". W co piątym hotelu ceny spadły o 20 proc.

Stan rezerwacji w hotelach na wakacje jest mizerny - ocenia najnowsze badania Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Instytucja podaje, że 75 proc. pytanych hoteli deklaruje poniżej 20 proc. rezerwacji pokoi na lato.

Według danych, w marcu ponownie zwiększyła się liczba zamkniętych hoteli. "Do 17 proc. wzrosła w marcu (z 11 proc. w lutym) liczba zamkniętych hoteli w Polsce, a wśród otwartych obiektów 8 na 10 odnotowało średnie obłożenie znacznie poniżej progu rentowności" - napisano w komunikacie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. 

Zobacz wideo Spakuj się z pomysłem - biżuteria i kosmetyki

Branża hotelarska odnotowuje mizerny stan rezerwacji. Widmo strat ciąży nad hotelarzami

Jak informuje Izba, spadek rezerwacji najprawdopodobniej będzie dotyczyć również nadchodzących miesięcy. "Wśród hoteli otwartych, rezerwacje pokoi poniżej 10 proc. deklaruje w kwietniu aż 83 proc. obiektów, w maju 78 proc., a w czerwcu 71 proc. Odpowiednio stan rezerwacji poniżej 2 proc. wskazuje aż 35 proc. hoteli w kwietniu, tyle samo w maju i czerwcu" - czytamy.

"Mizernie prezentuje się stan rezerwacji w sezonie wakacyjnym. Przeszło 75 proc. ankietowanych hoteli deklaruje ich stan poniżej 20 proc., z czego aż 45 proc. poniżej 5 proc., a 2 proc. hoteli pozostanie zamknięte" - napisano dalej.

Koronawirus a branża turystyczna. W co piątym hotelu ceny spadły o 20 proc.

Sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński stwierdził w rozmowie z PAP, że przyczyną niskiego obłożenia hoteli na wakacje są kolejne przedłużenia restrykcji - również te do majówki. W komunikacie dodaje, że prognozy dla branży hotelarskiej nie są najlepsze właśnie z powodu braku jasnych i długoterminowych wytycznych rządu dotyczących planu odmrażania gospodarki.

61 proc. otwartych hoteli odnotowało niższe ceny niż rok temu. W co piątym hotelu ceny spadły o 20 proc. Między innymi z tego powodu 89 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku ze swojej działalności wcześniej niż na koniec 2022 roku.

W ankiecie Izba zapytała też o nastroje w branży hotelarskiej. 62 proc. właścicieli hoteli stwierdziło, że są one bardziej pesymistyczne, co stanowi wzrost o 10 punktów proc. w porównaniu do danych z lutego. 

Ankieta online została przeprowadzona dniach 12-16 kwietnia. Odpowiedzi udzieliły aż 222 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach Polski. 

Więcej o: