Majówka 2021. Przelewy bankowe warto zaplanować przed długim weekendem

Wkrótce zacznie się majówka. Ze względu na to, że 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, nie będzie działał system rozliczeniowy Elixir. Krajowa Izba Rozliczeniowa zaleca klientom banków zlecanie terminowych przelewów jeszcze przed długim weekendem.
Zobacz wideo TSUE zajmie się frankowiczami. Dlaczego wyrok może uderzyć w banki?

W związku z Narodowym Świętem Konstytucji najbliższy poniedziałek 3 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia przerwę w funkcjonowaniu ma także system rozliczeniowy Elixir, o czym przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Klienci banków, którzy planują w ciągu najbliższych dni dokonać terminowych płatności, powinni zaplanować i zlecić przelewy jeszcze przed majówką lub skorzystać z usługi przelewu natychmiastowego w systemie Express Elixir, która dostępna jest dla klientów również w dni świąteczne.

Majówkowe przelewy zostaną rozliczone z opóźnieniem

KIR informuje, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00.

Wyjątkami są dni ustawowo wolne od pracy oraz weekendy. W związku z tym, jeśli dokonamy przelewu w piątek 30 kwietnia po godzinie 16:00, zostanie on rozliczony dopiero podczas porannej sesji kolejnego dnia roboczego - we wtorek 4 maja.

Jeśli chodzi o Euro Elixir, czyli system rozliczający przelewy w unijnej walucie (zarówno krajowe, jak i kierowane do strefy euro), zmian w organizacji nie będzie. 3 maja, tak jak w każdym dniu roboczym, przeprowadzonych zostanie 6 sesji rozliczeniowych - ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym od europejskich rozliczeń w euro.

Klienci banków mogą liczyć na system przelewów natychmiastowych Express Elixir

Izba zaznacza również, że niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, klienci banków mogą liczyć na system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System ten działa w trybie 24/7/365, czyli także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

"Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne" - podkreśla KIR. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na bieżąco aktualizowanej stronie Express Elixiru.

Więcej o: