Fundusz Odbudowy. Tomczyk wnioskuje o odłożenie posiedzenia Sejmu. "Kluczem deklaracja Lewicy i Hołowni"

Cezary Tomczyk zapowiedział, że Koalicja Obywatelska założy wniosek o odłożenie posiedzenia Sejmu o dwa tygodnie. "Kluczem deklaracja Lewicy i Szymona Hołowni. Bez nich PiS traci większość" - podkreślił polityk. We wtorek Sejm ma się zająć ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy.

"W imieniu Klubu Koalicji Obywatelskiej złożę wniosek o odłożenie posiedzenia Sejmu o 14 dni, aż do zakończenia negocjacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Kluczem deklaracja Lewicy i Szymona Hołowni. Bez nich PiS traci większość"- poinformował w piątek wieczorem Cezary Tomczyk. W głosowaniu nad ustawą wystarczy zwykła większość. 

W środę Cezary Tomczyk nazwał spotkanie Lewicy z PiS "ustawką". - Najpierw myślałem, że to naiwność, ale potem zobaczyłem, jak premier wyszedł na konferencję na wydrukowanych wcześniej billboardach - godzinę po spotkaniu z Lewicą - i wszystko stało się jasne. Wzięli udział w ustawkach - powiedział polityk.

Zobacz wideo Czy kryzys w Zjednoczonej Prawicy jest już zażegnany?

"Pakt" Lewicy i PiS

W tym tygodniu przedstawiciele Lewicy i premier Mateusz Morawiecki spotkali się ws. Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Odbudowy. Po spotkaniu politycy ogłosili porozumienie w tej kwestii.- Lewica złożyła propozycje, które są bardzo konkretne, a przede wszystkim odnoszą do realnych problemów realnych ludzi. (...) Rząd zgodził się na wszystkie warunki, negocjowaliśmy kwoty i formułę wsparcia w poszczególnych sześciu punktach - powiedział podczas konferencji prasowej Robert Biedroń. Chodzi o:

  • budowę 75 tys. mieszkań na wynajem,
  • 850 mln euro na wsparcie dla szpitali powiatowych,
  • przynajmniej 30 proc. środków unijnych dla samorządów,
  • 300 mln euro trafi dodatkowo dla branż szczególnie poszkodowanych,
  • uzgodnienie szczegółowego planu wydatkowania,
  • powstanie komitetu monitorującego, który będzie zrzeszał przedstawicieli związków zawodowych, związków pracodawców, samorządowców, organizacje pozarządowe i przedstawicieli rządu.

We wtorek na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Więcej o: