Ciastka i makaron z owadów? Mącznik młynarek na liście "nowej żywności" Unii Europejskiej

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał larwy mącznika młynarka za źródło białka i błonnika. To pierwszy owad w katalogu "nowej żywności" UE. Niedługo będzie można go spotkać na przykład jako składnik makaronu czy ciastek.

Larwy mącznika młynarka z rodziny czarnuchowatych osiągają rozmiar do 30 mm. Obecnie tego owada można spotkać m.in. w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki. Już niedługo pojawi się on także jako składnik wielu produktów spożywczych. To efekt tego, że został wpisany na europejską listę "nowej żywności".

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Larwa mącznika młynarka jako składnik produktów spożywczych

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że larwy mącznika młynarka to "zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla" - cytuje za PAP tvn24.pl. Do tej pory zastanawiano się raczej jak zwalczyć tego owada siejącego spustoszenie w domowych zapasach. Nadchodzi jednak zmiana - te owady będą mogły gościć na naszych talerzach. Ich spożywanie nie jest jednak wskazane dla wszystkich - u osób uczulonych na krewetki lub roztocza może on wywołać reakcję alergiczną.

Amazon odnotował rekordowe przychody sprzedaży w Europie. Nie zapłacił podatku CIT (zdjęcie ilustracyjne)Amazon odnotował rekordowe przychody ze sprzedaży w Europie. Nie zapłacił CIT

"Nowa żywność" według Unii Europejskiej. Co to takiego? 

Określenie "nowa żywność" oznacza takie produkty, które nie były stosowane na masową skalę przed 15 maja 1997 roku, niezależnie od dat przystąpienia państw członkowskich do Unii. Może chodzić o żywność nowo opracowaną, innowacyjną lub wyprodukowaną z użyciem nowych technologii i procesów produkcji.

Do nowej żywności zalicza się również tradycyjną żywność pochodzącą z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę - czytamy na stronie internetowej gov.pl. Katalog nowej żywności prowadzi Komisja Europejska.

Na lotnisku w Chinach - zdjęcie ilustracyjneChiny. "Złote kody zdrowia" dla zaszczepionych przeciw Covid-19

Więcej o: